دوشنبه, 07 خرداد 1403
دوشنبه, 07 خرداد 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |


صبح امروز نشست خبری به‌مناسبت فرارسیدن ۱۵ مهرماه روز روستا و عشایر با حضور مدیرکل امور عشایری ،تعاون روستایی و رییس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام برگزار شد.
وجود ۳۳۰ هزار هکتار اراضی زراعی در استان
محمدعلی اقدسی در ابتدای این جلسه با تبریک روز ملی روستا و عشایر اظهار داشت: عمده تولیدات بخش کشاورزی و دامداری توسط روستاییان و عشایر استان تولید می‌شود و این قشر زحمت‌کش به‌تنهایی در تولیدات دامی نقش مؤثری دارند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام ادامه داد: جمعیت عشایری علاوه‌بر تولید مواد لبنی، دامی و... به‌عنوان مرزبانان در دفاع از مرزهای کشور نیز نقش مؤثری دارند.
وی با بیان این‌که استان ایلام دارای ۳۳۰ هزار هکتار اراضی زراعی است اضافه کرد: ۱۲۰ هزار هکتار از این اراضی آبی و مابقی آن‌ها دیم هستند.
این مسئول خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی سالانه حدود ۸۵۰ هزار تن محصولات زراعی و در بخش تولید محصولات دامی نیز سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن محصول در این استان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.
این مسئول با بیان این‌که ارزش محصولات تولید شده توسط روستاییان و عشایر حدود ۶ هزار میلیارد تومان است اضافه کرد: عشایر استان بالغ‌بر ۶۰ درصد تولیدات دامی استان را به خود اختصاص داده‌اند.
تولید ۹۰ هزار تن محصولات دامی توسط عشایر
در ادامه این نشست فرشاد یاسمی مدیرکل امور عشایری استان ایلام با بیان این‌که عشایر ۱۱درصد از جمعیت استان را تشکیل می‌دهد و نقش بی‌بدیلی در حفظ نظام و مرزهای کشور ایفا می‌کنند اضافه کرد: جمعیت ۶۰ هزار نفری عشایر استان در قالب ۹ هزار و ۳۳۶ خانوار در مناطق مختلف عشایری استان در حال فعالیت هستند.
وی با بیان این‌که عشایر استان در طول سال ۹۰ هزار تن محصولات مختلف تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند اظهار داشت: ارزش تولیدات عشایر در طول سال حدود ۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است.
یاسمی بیان داشت: امور عشایری خدمات ویژه‌ای به عشایر استان ارائه می‌دهد که ازجمله آن‌ها می‌توان به آب‌رسانی سیار، تامین نهاده‌های دامی، تجهیز خانوارهای عشایری به پنل خورشیدی و... اشاره کرد.
توزیع پنل خورشیدی بین عشایر
این مسئول با اشاره به این‌که در ۶ ماه اول امسال ۶ هزار تن نهاده‌ دامی در بین عشایر استان توزیع‌شده گفت: در تلاشیم طی سال جاری ۶۰۰ پنل خورشیدی در بین عشایر کوچنده استان توزیع شود.
یاسمی در ادامه به انعقاد تفاهم‌نامه با نوسازی مدارس کشور اشاره کرد و گفت: براساس این تفاهم‌نامه مدارس مناطق عشایری استان به‌صورت کانکس و ساختمان همراه با وسایل گرمایشی تجهیز خواهند شد.
مدیرکل امور عشایری استان ایلام خاطرنشان کرد: افزایش خرید دام حذفی عشایر از ۶۵ هزار به ۸۵ هزار راس نقش مؤثری در رفع مشکلات اقتصادی خانوار عشایر ایفا می‌کند.
این مسئول اضافه کرد: بهسازی ایل راه‌ها و مسیر کوچ عشایر جهت تردد پاییزه جمعیت عشایری استان یکی دیگر از اقداماتی است که در دستور کار این اداره قرار دارد.
افزایش ۱۰ درصدی جمعیت عشایر استان
این مسئول با بیان این‌که در بحث تامین آب عشایر با مشکلاتی مواجه هستیم اظهار داشت: با توجه به محدودیت ناوگان حمل‌ونقل، آب‌رسانی به مناطق روستایی با مشکل مواجه است و جهت رفع آن رایزنی‌هایی با نهادهای مربوطه انجام‌شده است.
یاسمی در ادامه افزود: جهت رفع مشکلات تامین نهاده‌های دامی عشایر اداره‌کل امور عشایری استان اقدام به جمع‌آوری ۳۲۰ تن کاه و کلش کرده‌است.
مدیرکل امور عشایری استان ایلام با اشاره به این‌که براساس داده‌های موجود دستگاه‌های متولی، جمعیت عشایری استان ایلام حدود ۱۰ درصد افزایش داشته‌ افزود: جهت واکسیناسیون عشایر استان نیز این اداره با انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه علوم پزشکی بیش‌از ۹۰ درصد جمعیت عشایری استان ایلام علیه بیماری کرونا واکسینه شدند.نویسنده: مریم نظری
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان