دوشنبه, 07 خرداد 1403
دوشنبه, 07 خرداد 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |

 در سال زراعی جاری استان ایلام با تولید ۲۱ هزار تن کلزا رتبه سوم تولیدات کشور را به خود اختصاص داده است.
به گزارش سفیر ایلام،کلزا نوعی گیاه روغنی است که در سال‌های اخیر با توجه به نیاز روز افزون کشور به روغن‌های خوراکی، کیفیت مناسب، تقاضا بالای مصرف کنندگان و... توانسته در بین محصولات کشاورزی جایگاه ویژه‌ای پیدا کند و همچنین رغبت بالای کشاورزان را نیز به دنبال داشته باشد.

 استان ایلام یکی از استان‌های مستعد در زمینه کاشت کلزا است که هر ساله کاشت این محصول در آن رونق بیشتری می گیرد.

اهمیت کاشت کلزا

نصرتی کارشناس گیاه شناسی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر ایلام گفت: کلزا گیاهی با مصارف خوراکی است که در شرایط مساعد دمایی و رطوبتی و مناطق معتدل رشد می‌کند و همواره از سالم‌ترین نوع روغن‌ها به شمار می‌رود‌‌.

وی با بیان اینکه روغن از جمله کالاهای اساسی و نیازهای ضروری است افزود: با تولید دانه‌های روغنی کلزا علاوه بر تأمین نیاز اساسی مردم می توان تولید داخلی را نیز در راستای اقتصاد مقاومتی هدایت کرد.

تولید بیش از21 تن کلزا در ایلام

محمدعلی اقدسی نیز در گفت‌وگو با سفیر ایلام اظهار داشت: خوشبختانه به علت همکاری کشاورزان و حمایت‌های لازم از سوی سازمان جهاد کشاورزی، هر ساله کشت دانه روغنی کلزا در بین کشاورزان استان ایلام رونق بیشتری می‌گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام افزود: علارغم کمبود آب وخشک سالی، استان ایلام توانست در سال جاری با تولید 21 هزار تن کلزا رتبه سوم از تولیدات کشور را به خود اختصاص دهد.

وی با بیان اینکه سطح زیر کشت کلزا در سال زراعی جدید 15 هکتار است، افزود: پیش بینی میشود در سال آینده بیش از 30 هزار تن کلزا در زمین‌های کشاورزی استان برداشت شود.

علیرغم تولید بالای کلزا در استان ، یکی از مهمترین مشکلات اساسی در این حوزه، نبود صنایع تبدیلی از جمله کارخانه روغن کشی برای استفاده از ظرفیت کشت کلزا جهت رونق تولید و اشتغال در منطقه است؛ به گفته برخی از کشاورزان، استان ایلام به رغم داشتن ظرفیت‌های متعدد در حوزه کشاورزی، به خاطر نداشتن صنایع تبدیلی به خوبی نتوانسته در صادرات کلزا وارد شود.

احداث دو کارخانه روغن کشی در ایلام و دهلران

حشمت زرین جوب در این راستا اظهار داشت: کشت گیاه کلزا با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی استان و مشکل کمبود آب، یکی از اقتصادی‌ترین گزینه‌های کشت بوده که علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آب و ایجاد درآمد بالا برای کشاورزان، موجب کاهش واردات روغن نیز می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام با اشاره به اینکه صنایع تبدیلی در استان می‌توانند سهم  بسزایی در توسعه استان ایلام داشته باشد افرود: با پیگیری های به عمل آمده درسال‌های گذشته توسط مسئولان سازمان جهاد کشاورزی خوشبختانه مقدمات کار ایجاد صنایع تبدیلی در استان فراهم شده و احداث 2 کارخانه روغن کشی در شهرستان‌های ایلام و دهلران در دستور کار قرار گرفته است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان