پنجشنبه, 10 خرداد 1403
پنجشنبه, 10 خرداد 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |

نبود بنزین سوپر در جایگاه های توزیع سوخت ایلام سبب نارضایتی شهروندان ایلامی شده است این درحالی است که مسوولین مربوطه علت آن را نبود تقاضا و به دنبال آن خسارت به جایگاه داران اعلام کرده اند. 
 

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، در تمام دنیا آلودگی هوا به چالشی جدی تبدیل شده از این رو دانشمندان برای کاهش آلودگی هوا از هیچ تلاشی دریغ نکرده اند؛ بنزین یکی از عوامل آلودگی هوا در سراسر جهان و حتی کلان شهرهای ایران است که راه های مختلفی برای کاهش آن وجود دارد.

بنزین سوپر این روزها به عنوان یک سوخت پاک از آن نام برده می شود و در کشورهای مختلف برای خودروها مورد استفاده قرار می گیرد؛ در استان های کشور این نوع بنزین هرچند قیمت بالاتری از بنزین معمولی دارد اما مورد توجه عموم مردم جهت سوخت خودرو است.

استان ایلام یکی از استان هایی است که علی رغم اینکه این نوع بنزین را مورد استفاده قرار می دهند اما مدتی است که به دلیل بی توجهی و عدم نظارت مسوولین شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی دیگر بنزین سوپر در جایگاه های سطح شهر ایلام عرضه نمی شود.

 

بنزین سوپر در جایگاه های پمپ بنزین ارائه نمی شود

حسینی یکی از شهروندان ایلامی به فارس گفت: چند روز است که در به در دنبال بنزین سوپر هستم اما در جایگاه های پمپ بنزین خبری نیست؛ لطفا پیگیری کنید؛جایگاه داران نیز هیچ علتی را بیان نمی کنند ما که به جوابی نرسیدیم، لطفا شما از مسوولان علت این ماجرا را بپرسید.

وی با بیان اینکه ساختار بنزین سوپر که آلودگی کمتری با خود به همراه دارد، می تواند کمک بزرگی به کاهش میزان آلودگی هوا کند، افزود: بنزین های معمولی هم زیاد خوب نیستند و کیفیت بنزین پمپ های مختلف سطح شهر با یکدیگر فرق می کند؛ بنزین های معمولی به موتور خودرو آسیب جدی می زنند و با این بنزین مصرف سوخت خودرو به علت نداشتن احتراق کامل به طور چشمگیری افزایش می یابد.

 

بنزین معمولی به موتور خودرو آسیب می رساند

محمدی یکی دیگر از شهروندان ایلامی با بیان اینکه بنزین معمولی به موتور خودرو آسیب می رساند گفت: بنزین با کیفیت پایین در دسترس مردم قرار می گیرد لطفاً مسوولین این موضوع را پیگیری کنند تا هر چه زودتر دوباره بنزین سوپر در جایگاه های سوخت عرضه شود.

وی افزود: کیفیت بنزین سوپر از معمولی قطعا بهتر است هرچند قیمت به نسبت بالاتری دارد این دلیل نمی شود که مسوولین شرکت پالایش و پخش بخواهند بنزین سوپر را در جایگاه های سوخت قطع کنند، شاید افرادی باشند که از این نوع فرآورده استفاده کنند امیدواریم مسوولین تمهیدات لازم را در این زمینه بیندیشند.

 

لزوم پیگیری مسوولین جهت عرضه بنزین سوپر

یکی از جایگاه داران سوخت ایلام گفت: مدتی است که در سطح جایگاه های سوخت شهر ایلام هیچگونه بنزینی سوپر عرضه نمی شود؛ با توجه به پیگیری از شرکت پالایش و پخش فرآورده نفتی استان ایلام دلیلی را بیان نمی کنند و اعلام کردند که بنزین سوپر در استان ایلام وجود ندارد و معلوم هم نیست که این سوخت چه زمانی دوباره عرضه شود.

وی افزود: این موضوع نبود بنزین سوپر سبب گلایه مندی مردم شده و امیدواریم مسوولین نسبت به عرضه دوباره بنزین سوپر اقداماتی را انجام دهند.

 

نبود بنزین سوپر در جایگاه ها به دلیل نبود تقاضا است

چاغروندی مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی منطقه ایلام در گفت وگو با خبرگزاری فارس گفت: علت اصلی عدم عرضه بنزین سوپر در جایگاه های سوخت ایلام عدم استقبال مردم و همچنین قیمت بالای این نوع بنزین است که جایگاه داران رغبتی برای آوردن بنزین ندارند چون بنزین فروش نمی رود و تبخیر می شود و صاحب جایگاه دچار ضرر و زیان می شوند به همین دلیل است هیچکدام تمایل به چنین کاری ندارند.

وی افزود: تا الان هیچ کدام از جایگاه داران هیچ درخواستی برای آوردن بنزین سوپر به شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایلام نداده اند ما بنزین سوپر داریم؛ تنها جایگاهی که برای عرضه بنزین رغبت داشته آقای حمیدیان بوده و دیگر جایگاه داران هیچ کدام درخواستی ارائه نداده اند چرا که سبب زیان جایگاه داران می شود.

 

بنزین سوپر به صورت آزاد عرضه می شود

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی منطقه ایلام ادامه داد: بنزین سوپر جز کارت سهمیه محسوب نمی شود و به صورت آزاد عرضه می شود و لیتری ۳۵۰۰ تومان است که مردم رغبت کمتری برای آن دارند و بیشتر مردم از بنزین معمولی و سهمیه استفاده می کنند.

وی تصریح کرد: جایگاه های سوخت به دلیل نفروختن سریع این فرآورده و تبخیر بالاتر آن نسبت به بنزین معمولی دچار زیان و خسارت می شوند و حتی باید جریمه کسری ناشی از تبخیر بالا را هم بپردازند.

چاغروندی افزود: ما قبلاً ۵ جایگاه عرضه کننده بنزین سوپر داشتیم ولی دیگر هیچ کدام درخواستی در این زمینه ندارند آنها حتی نازل ها را به بنزین معمولی تبدیل کرده اند و حتی یکی از صاحبان جایگاه درخواست داده که آن را به سکوی نفت و گاز تبدیل کند؛ هر کدام هم اگر درخواست بنزین سوپر دارند اعلام کنند تا از فردا بنزین به آنها تحویل دهیم و هیچ گونه کمبود بنزین سوپر وجود ندارد و به اندازه مورد نیاز هست.

به صرفه نبودن عرضه بنزین سوپر برای جایگاهداران به علت تبخیر زیاد یکی از دلایلی است که از سوی جایگاه داران ارائه می شود با این حال برخی از مردم ایلام خواستار استفاده از بنزین سوپر هستند که مسوولین مربوطه بایستی تمهیدات لازم را در این زمینه به کار گیرند.

 

تفاوت بنزین سوپر با معمولی در عدد اکتان آن بوده که در نوع معمولی ۸۷ و در سوپر ۹۵ است؛ اکتان بالاتر یعنی انفجار در فشار بالاتر، یعنی بنزین سوپر دیرتر از بنزین معمولی منفجر می شود؛ هر خودرو با توجه به نوع موتور خود، نیازمند بنزینی با اکتان متفاوت است که در دفترچه راهنمای خودرو بدان اشاره شده است.

دانستن عدد اکتان مناسب و استفاده آن در هنگام سوخت گیری امری مهم است که سبب استفاده بهینه از موتور و افزایش عمر مفید آن می شود که توجه به این نکته در مورد خودرو های با اکتان بالا ضرورت بیشتری دارد، زیرا اگر به خودرویی که به بنزین معمولی احتیاج دارد، بنزین سوپر زده شود فقط از توان خودرو کاسته می شود.

اگر به خودرویی که به بنزین سوپر احتیاج دارد، بنزین معمولی زده شود، هر بار قبل از رسیدن پیستون به بالاترین نقطه در سیلندر، بنزین اشتعال پیدا کرده و پیستونی را که هنوز حرکت سر بالایی خود را کامل نکرده به پایین می راند. نتیجه آن، فشار به مجموعه پیستون، شاتون، میل لنگ و سوپاپ هاست و معمولاً با صدای خشنی همراه است و عدم توجه به این مورد در دراز مدت سبب آسیب به موتور و کاهش عمر مفید آن می شود.

هرچه ارتفاع از سطح دریا بالاتر باشد سوخت دیرتر دچار خودسوزی می شود که مانند این است که عدد اکتان بنزین بالاتر باشد؛ اگر با خودروی خود به مناطق کم ارتفاع همچون شمال کشور سفر کرده باشید حتما با افزایش شدید صدای موتور روبرو شده اید که دلیل آن نیز تاثیر ارتفاع بر اکتان سوخت است.

برای رفع این مشکل با تنظیم دلکوی خودرو، تنظیم موتور با دستگاه و فیلرگیری می توان خودسوزی سوخت را در این خودرو ها مرتفع و صدا را برطرف کرد

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان