دوشنبه, 07 خرداد 1403
دوشنبه, 07 خرداد 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |روح اله نوریان:طرح توسعه پالایشگاه گاز ایلام در قالب فاز 2 درحال اجراست
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام با اشاره به اینکه طرح فاز دو این پالایشگاه در حال حاضر در حال اجراست و با انجام این موضوع این پالایشگاه گازی توسعه می یابد، گفت: قرارداد اجرای فاز دوم این پالایشگاه با شرکت پیمانکار در اول اردیبهشت سال جاری منعقد شده و هم اکنون در مراحل پایانی تکمیلی تجهیز کارگاه قرار دارد.
به گزارش روابط عمومی، روح اله نوریان مدیرعامل شرکت پالایش گاز افزود: با پیگیری های انجام شده، در ماههای پایانی سال گذشته با اختصاص بودجه لازم از سوی شرکت ملی گازبرای فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام و برگزاری مناقصه پیمان سپاری بصورت EPC از سوی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران بعنوان مجری پروژه،پیمانکار اجرایی پروژه انتخاب و قرارداد مربوطه با شرکت برنده مناقصه که شرکت جهان پارس می باشد، منعقد شده است.
وی با بیان اینکه از اردیبهشت ماه سال جاری تاکنون پیمانکار تجهیز کارگاه خود را در سایت این پالایشگاه آغاز نموده و در مراحل پایانی آن می باشد، اظهار داشت: در حال حاضر و همزمان با این فعالیت مباحث تکمیل اسناد فنی مهندسی جهت نهایی شدن مشخصات فنی مورد نیازاز جمله اتمام صحه گذاری مهندسی پایه و بخش از مهندسی تفضیلی و به تبع آن شروع پروسه خرید تجهیزات، اقلام، لوله و اتصالات، شیرآلات، ظروف تحت فشار و مخازن و سایر ملزومات مورد نیاز در پروژه احداث فاز 2 ، با پیگیری و نظارت واحد طرح های پالایشی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران از سوی پیمانکار مذکور در دست اقدام است.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام ابراز امیدواری کرد که فرآیند خرید تجهیزات و به تبع آن عملیات اجرایی پروژه پس از پایان بخش مهندسی پروژه در ماههای پایانی سال، آغاز شود.
نوریان با اشاره به اینکه خوراک فعلی این پالایشگاه به ظرفیت اسمی 6.8 میلیون متر مکعب گاز ترش در روز، توسط شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب از میدان گازی تنگ بیجار به پالایشگاه ارسال می شود، تصریح کرد: مقرر است ظرفیت ارسال خوراک از این میدان با عملیات توسعه آن که توسط شرکت نفت مناطق مرکزی بعنوان بالادستی شرکت نفت و گاز غرب در دست اقدام است، به رقم 10.2 میلیون متر مکعب برسد.
وی اظهار داشت: با اجرایی شدن این برنامه به موازات تکمیل عملیات اجرایی و راه اندازی فاز دوم، محصولات پالایشگاه اعم از گاز طبیعی برای مصارف شهری و صنعتی، گوگرد و سه محصول اتان، میعانات گازی و گاز مایع (LPG)، که خوراک مجتمع پتروشیمی ایلام محسوب می شود 1.5 برابر خواهند شد.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام ادامه داد: انتظار می رود با تلاش همه دست اندرکاران و فراهم شدن منابع مورد نیاز در پایان سال 1403 با به ثمر رسیدن این پروژه شاهد افزایش 50 درصدی کلیه محصولات تولیدی پالایشگاه باشیم.

نوریان با بیان اینکه یکی از اهداف مسئولان این شرکت توسعه پالایشگاه در قالب فاز دو می باشد، تصریح کرد: مسئولیت توسعه میدان تنگ بیجار با هدف تضمین خوراک پالایشگاه و به تبع آن پتروشیمی ایلام با نفت مناطق مرکزی بوده و ضمن پیگیری تحقق این مهم، تلاش می شود با رفع موانع و مشکلات پروسه عملیاتی و اجرایی شدن فاز دوم که مجری آن مهندسی و توسعه شرکت ملی گاز است از روال قانونی و جاری، شاهد افزایش تولید 50 درصدی محصولات باشیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان