پنجشنبه, 10 خرداد 1403
پنجشنبه, 10 خرداد 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |

نبود نیروی دائمی و تجهیزات کافی در آتش نشانی بخش دشت عباس شهرستان دهلران موجی از نارضایتی‌ها را به دنبال داشته است چرا که آتش سوزی‌ها گاها به سبب گرمای بیش از حد دهلران خسارت‌های جبران ناپذیر را به وجود می‌آورد.


 
به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، روز به روز زمین گرم و گرم‌تر می‌شود و همین گرما باعث حوادث تلخ و ناگواری برای طبیعت، حیوانات و حتی انسان شده است.

استان ایلام یکی از مناطق گرم و خشک کشور است که هر ساله در ایام تابستان با آتش سوزی‌های پی در پی مواجه بوده و مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است.

هرچه به سمت جنوب استان می‌رویم گرمای سوزان آنچنان بر جان آدمی می‌تازد که گویی در درون آتش قرار گرفته‌ایم. 

با این حال در بخش دشت عباس شهرستان دهلران در جنوب استان نیروی انسانی و کمبود تجهیزات برای ایستگاه آتشنشانی وجود دارد و اگر به هر دلیلی در داخل شهر دچار آتش سوزی شود به دلیل نبود امکانات کافی مشکلات متعددی به بار خواهد آورد.

بی‌توجهی و سهل انگاری مسوولین تا به کی باید بلای جان مردم باشد؛ نبود آتش نشانی در این منطقه سبب بروز مشکلات بسیاری در زمینه‌های مختلف شده است. 

فعالیت دو نیرو آن هم به صورت موقت از شرکت‌های منطقه 

احمدی یکی از شهروندان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ایلام گفت: دشت عباس از توابع شهرستان دهلران علی‌رغم دارا بودن شرایط و موقعیت جغرافیایی مهم منطقه، هنوز فاقد نیروی انسانی دائم به صورت شبانه روز برای ایستگاه آتشنشانی است؛ فقط دو نیرو به عنوان موقت آن هم از شرکت‌های منطقه برای این کار در نظر گرفته شده‌اند. 

وی افزود: اگر در این فصل وحشتناک تابستان به علت گرمای شدید اتفاق یا آتش سوزی برای هر یک از شهروندان رخ دهد چه کسی قادر به اطفای حریق است. 

تجهیزات آتش نشانی جوابگوی این منطقه نیست

علی سرخه روحانی بخش دشت عباس دهلران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: ایستگاه آتش نشانی دشت عباس زمانی زیادی است که دایر شده و دو نفر نیرو از شرکت‌های منطقه‌ای در این ایستگاه بدون هیچ قرارداد و هزینه‌‌ای یا به صورت جهادی و مبالغ ناچیزی مشغول به کار هستند. 

وی افزود: اخیراً در این مناطق آتش‌سوزی‌های رخ می‌دهد که خساراتی برای مردم نیز به بار آورده است؛ بنا بوده که چند نفر نیرو در ایستگاه آتش نشانی جذب شوند ولی کماکان اقدامی انجام نشده است. 

این روحانی گفت: به طور صریح اعلام می‌کنم که تجهیزات این آتش نشانی به هیچ وجه جوابگوی این حجم از منطقه و روستاهای اطراف نیست؛ ماشین‌آلات آتش‌نشانی فرسوده شده، تانکر آب کوچک است و باید از دشت عباس آبگیری کند و به سایر مناطق برود. 

وی ادامه داد: در سایر مناطق اطراف بخش علمک آب جهت آبگیری تانکر وجود ندارد همچنین نیاز به پمپ‌ها و تجهیزات خاصی بوده که در این مناطق این نوع تجهیزات نصب نشده است؛ آب و فاضلاب بایستی مکان‌هایی را به این منظور تعبیه کند.

سرخه افزود: در این شرایط در حال رایزنی با بخشداری، فرمانداری و نماینده جنوب استان در مجلس هستیم تا بتوانیم دو نفر نیرو را به طور دائم و رسمی در این ایستگاه آتش نشانی مشغول به کار کنیم اما هنوز به طور رسمی و کامل کارهای آن انجام نشده است.

دهیاری زیر بار دستمزد دو نیرو نمی‌رود!

این روحانی با بیان اینکه ما برای این کار فعلا از دو نفر نیروی که در شرکت‌های مناطق مشغول به کار هستند استفاده می‌کنیم ادامه داد: دهیاری زیر بار دستمزد آنها نیز نمی‌روند؛ همچنین در صورت جابجایی شرکت‌های منطقه افراد آن نیز باید همراه با شرکت‌ها بروند که خود به یک معضل تبدیل شده است.

وی افزود: با توجه به وجود ۳۰ تا ۴۰ روستا، منطقه نفتی و کشاورزی منطقه‌ای در این منطقه بایستی دو ماشین آتش‌نشانی وجود داشته باشد تا بتواند از ایجاد حوادث ناگوار جلوگیری کند. 

این روحانی گفت: امیدواریم مسوولین نسبت به جذب نیرو به طور دائم و همچنین تجهیزات کامل آتش نشانی اقدامات موثری انجام دهند. 

نبود شهرداری در دشت عباس

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی امام جمعه دهلران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: دشت عباس دارای ایستگاه آتش‌نشانی و ماشین‌آلات است اما عامل( کارگر، راننده و نیروی متخصص رسمی و دائمی) ندارد. 

وی افزود: بنا بر پیگیری با مسوولین مربوطه اعلام داشته‌اند که بایستی در این بخش شهرداری ایجاد شود و سپس به دنبال آن آتش نشانی نیز تجهیز شود؛ حال با توجه به وضعیت خطرناک و گرمسیری بودن این منطقه و آتش سوزی‌هایی که صورت می‌گیرد باید به سرعت مشکل مرتفع شود.

امام جمعه دهلران گفت: مدیرکل امور روستایی استانداری ایلام اعلام کرد که این موضوع جز وظایف فرمانداری و بخشداری است؛ همچنین دهیاری‌ها بابستی پول نیروهای انسانی را که به صورت موقت در ایستگاه آتشنشانی کار می‌کنند؛ پرداخت کنند.

وی افزود: بخش دشت عباس شهرداری ندارد و باید در وزارت کشور تصویب شود که خود آن دارای یک پروسه زمانی خاص است؛ خود این هم یک مشکل دیگری است؛ امیدوارم این ایستگاه آتش نشانی که یک موضوع فوری و اضطراری است حتماً پیگیری شود.

امام جمعه دهلران در پایان گفت: ما نباید بایستیم تا شهرداری ایجاد شود چرا که وجود آتش نشانی موضوعی مهم و فوری است و ما نمی‌توانیم به آتش بگوییم بایست نسوزان تا شهرداری ایجاد شود!

مسوولین استان، نماینده حوزه جنوب و همچنین فرماندار شهرستان دهلران باید توجه داشته باشند که اگر اتفاقات ناگواری صورت بپذیرد چه کسی می‌تواند پاسخگوی مسائل و دغدغه‌های مردم باشد؟

 این همه خسارت‌هایی که به منازل و وسایل ادوات کشاورزی مردم دشت عباس به علت عدم نیروی انسانی و کمبود تجهیزات آتش نشانی وارد شده است باید به سرعت مورد توجه قرار گیرد و مرتفع شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان