پنجشنبه, 10 خرداد 1403
پنجشنبه, 10 خرداد 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام 

در ماده ۱۵۶ قانون ثبت اسناد و املاک آمده‌است به‌منظور تشخیص حدود و موقعیت املاک واقع در محدوده شهرها و حومه، نقشه املاک به صورت کاداستر تهیه خواهد شد.

به گزارش سفیر ایلام؛ کاداستر به روندی گفته می‌شود که در آن اموال غیرمنقول مانند زمین و ملک ثبت می‌شوند و در روند ثبت اموال غیرمنقول اندازه‌گیری دقیق ابعاد، مساحت، موقعیت ملک و... مورد توجه قرار دارد و اجرای این طرح سبب سرعت و سهولت دسترسی به اطلاعات ملکی می‌شود.

بسیاری از کارشناسان براین باورند که اجرایی شدن طرح یاد شده می‌تواند امتیاز‌های قابل توجهی برای سراسر ایران به ارمغان آورد که یکی از اصلی ترین آنها دستیابی به اطلاعات موثق و به‌روز شده است تا براساس آن مدیریت کلان کشور امکان اتخاذ تصمیم‌های مناسب داشته باشند و در پی آن مانع از سودجویی گروهی خاص باشند.

هدف از اجرای طرح کاداستر
نظری کارشناس حقوقی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر  ایلام گفت: هدف از اجرای طرح کاداستر جمع‌آوری اطلاعات در خصوص اراضی و تعیین محدوده زمین‌های ملی و شخصی است.

وی با بیان اینکه اجرای طرح کاداستر از تخلفات قولنامه‌ای جلوگیری کرده و اطلاعات اراضی را به‌صورت آنلاین و به‌راحتی ارائه می‌دهد، اظهار داشت: نقشه کاداستر مرزها و مالکیت اراضی را نشان می‌دهد و برخی از نقشه‌های کاداستر جزئیات بیشتری مانند ناحیه، شماره شناسایی، نام خیابان و ... را نیز ارائه می‌دهد.

مبارزه با زمین‌خواری

نظری با اشاره به اینکه یکی از اساسی‌ترین پیامدهای اجرای مقررات کاداستر مبارزه با زمین‌خواری است خاطرنشان کرد: همچنین با اجرای مقررات کاداستر دعاوی ملکی کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.

این کارشناس حقوقی ادامه داد: از لحاظ حقوقی اجرای طرح کاداستر موجب تثبیت مالکیت‌ها و تعیین حدود اراضی می‌شود که این امر به جلوگیری از کلاه‌برداری و زمین‌خواری منجر می‌شود.

اجرای طرح کاداستر در 80 درصد اراضی استان

حمید حیدریان دراین‌باره به سفیر ایلام گفت: جهت جلوگیری از تجاوز به اراضی ملی 80 درصد از اراضی ملی و دولتی ایلام زیر پوشش طرح کاداستر قرار دارد که این امر به کاهش آمار زمین‌خواری منجر می‌شود.

مدیرکل ثبت اسناد ایلام با بیان این‌که در تلاشیم طرح کاداستر تا پایان سال جاری در تمام اراضی استان اجرا شود اضافه کرد: با توجه به این‌که اسناد قدیمی فاقد اعتبار هستند تمامی مالکین باید نسبت‌به تعویض اسناد قدیمی و تبدیل آن‌ها به سند تک برگ اقدام نمایند.

وی اظهار داشت: طرح کاداستر یک طرح به‌روز است که نقشه زمین‌های کشاورزی و شهری را به‌صورت نقشه‌برداری هوایی ارائه می‌دهد.


 جلوگیری از تخریب و تصرف منابع طبیعی

رضا احمدی نیز در این‌باره در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر ایلام با بیان این‌که طرح کاداستر680 هزار هکتار از اراضی استان ایلام در حال انجام است اضافه کرد: برای بیش‌از 1 میلیون هکتار از اراضی استان ایلام سند تک برگ صادر شده و همچنان اجرای این طرح در استان ادامه دارد.

مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام بیان کرد: باید تمامی اراضی ملی دارای کاداستر باشند و با تکمیل این طرح در استان محدوده اراضی طبیعی و کشاورزی به‌منظور جلوگیری از تخریب و تصرف منابع طبیعی تعیین شودنویسنده: سمیه محمدی
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان