شنبه, 30 تیر 1403
شنبه, 30 تیر 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام گفت: سومین کنگره ملی اربعین در آیینه شعر اقوام ایرانی با عنوان عقیق و ارغوان با همکاری بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیمه دوم امسال به میزبانی این استان برگزار می‌شود.

یونس قیطانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این کنگره از سری برنامه‌های جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با هدف معرفی ابعاد گوناگون حماسه اربعین حسینی، تبلیغ و تعمیق سیره امام حسین(ع)، ترویج فعالیت‌های فرهنگی و ادبی با محوریت امام‌حسین(ع)، تجلی همگرایی اقوام ایرانی در ایینه شعر اربعین و تقدیر از سرایندگان آثار ادبی در حوزه فرهنگ عاشورایی است.

وی محورهای کنگره امسال را شامل اربعین حسینی و حماسه عاشورا و با زبان‌ها و گویش‌های مختلف بلوچی، ترکی، خراسانی، خوزی، سمنانی، عربی، فارسی(به استثنای فارسی معیار)، کُردی، گیلکی، لری، لکی، مازنی و مرکزی عنوان کرد.

وی با ذکر اینکه هر شاعر می‌تواند حداکثر سه اثر به دبیرخانه کنگره ارسال کند، افزود: ارسال ترجمه فارسی اشعار الزامی است و محدودیتی برای قالب‌های شعری وجود ندارد.

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام بیان کرد: علاقه‌مندان به شرکت می‌توانند تا پایان آبانماه برای ارسال آثار از طریق تارنمای شمس توس به نشانی ilam.shamstoos.ir و یا portal.shamstoos.ir مراجعه کنند.

به گفته وی، در صورت خاتمه طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و برگزاری حضوری مراسم اختتامیه، اسکان و پذیرایی میهمانان بر عهده‌ دبیرخانه کنگره است و به شرکت‌کنندگان در مرحله‌ پایانی متناسب با موقعیت مکانی آنها، کمک هزینه ایاب و ذهاب ریلی یا زمینی پرداخت خواهد شد.

وی یادآور شد: در صورت عدم وجود شرایط مناسب به منظور برگزاری مراسم اختتامیه، این آیین به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

قیطانی اظهار کرد: افزودن غنای هنری به رویداد بزرگ و جهانی اربعین و نقش آفرینی هنرمندان و ادیبان اقوام ایران زمین که به راستی و روشنی مضامین عاشورایی فصل مشترک تمام سروده های آیینی آن هاست از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: در دومین دوره برگزاری کنگره در سال گذشته بیش از ۲۲۰ اثر از شاعران آیینی سُرای اقوام مختلف ایرانی از ۲۲ استان

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان