پنجشنبه, 10 خرداد 1403
پنجشنبه, 10 خرداد 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |

 بر اساس آخرین آمار ارائه‌شده توسط مسئولان مربوط، آمار طلاق طی ماه‌های گذشته در استان ایلام افزایش چشمگیری داشته‌ است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام؛ افزایش آمار طلاق در استان ایلام در حالی است که از سوی دیگر طی ماه‌های اخیر آمار ازدواج در استان ایلام نیز کاهش داشته‌ است.

براساس گفته کارشناسان سبک زندگی فرهنگی‌، اجتماعی  اقتصادی طی سال‌های گذشته بر افزایش آمار طلاق و همچنین کاهش رغبت جوانان به ازدواج تاثیر مستقیمی داشته است.

لزوم رفع مشکلات

مبینا بخشنده کارشناس اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان این‌که عوامل افزایش طلاق از یک‌سو به مسائل اقتصادی و اجتماعی و از سوی دیگر به مسائل فرهنگی مربوط است اظهار داشت: باید گفت مشکلات مالی و اقتصادی نیز تاثیر بسزایی در تنش بین زوجین دارد.

وی اضافه کرد: بدون‌شک با اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی شاهد کاهش آمار طلاق در جامعه خواهیم بود و مسئولان باید جهت رفع این مشکل اقدامات لازم را انجام دهند.

بخشنده در ادامه به دیگر دلایل طلاق در جامعه اشاره کرد و گفت: ازدواج تحمیلی، عدم‌ شناخت، اعتیاد و ارتکاب جرم از دیگر مواردی است که علاوه‌بر ایجاد تنش بین زوجین، سبب  افزایش آمار طلاق در استان می‌شود.

این کارشناس اجتماعی در ادامه گفت: هرچند برخی از امور باید از سوی افراد و خانواده‌ها جهت جلوگیری از طلاق رعایت شود اما بدون‌شک نهادهای مربوط نیز باید اقداماتی جهت جلوگیری از افزایش آمار طلاق انجام دهند که برگزاری کلاس‌ها و جلسات مشاوره اجباری پیش‌از ازدواج، اتخاذ تمهیدات برای رفع اعتیاد، اشتغال‌زایی برای افرادی که به هر دلیلی بیکار شده‌اند، اقدام جهت تأمین مسکن با قیمت مناسب و غیره از جمله اقداماتی است که مسئولین جهت کاهش آمار طلاق در استان می‌توانند انجام دهند.

لزوم افزایش تسهیلات ازدواج

پژمان رئوفی یکی از جوانان ایلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به این‌که هزینه ازدواج جوانان هم‌اکنون افزایش چشمگیری داشته است اظهار داشت: مسئولان مربوط باید با ارائه مشوق‌ها به سهولت بخشی ازدواج جوانان کمک نمایند.

وی ادامه داد: باید با فرهنگ‌سازی تلاش شود از چشم و هم‌چشمی و رقابت‌های ناسالم جلوگیری کرد تا جوانان برای امر خداپسندانه ازدواج دچار مشکل نشوند.

مهشید بیگلری نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به این‌که هزینه زندگی طی سال‌های گذشته به‌صورت چشمگیری افزایش یافته است اضافه کرد: این مشکلات تمایل جوانان به ازدواج را کاهش داده است و باید مسئولان جهت حل مشکلات اقتصادی جوانان تلاش نمایند.

وی اشاره کرد: افزایش تسهیلات ازدواج از جمله مواردی است که می‌تواند در دستور کار مسئولان قرار گیرد.


کاهش طلاق و افزایش آمار ازدواج در ایلام

سید محمدعلی تقوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: آمار ازدواج ثبت شده طی 4 ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5 درصد کاهش داشته است.

مدیرکل ثبت احوال استان ایلام با اشاره به این‌که میانگین سن ازدواج برای زوج 31 و برای زوجه 26 سال است اضافه کرد: میانگین سن طلاق نیز برای مردان 37 و برای زنان 32 سال ثبت شده‌است.

تقوی در ادامه اظهار داشت: از ابتدای سال جاری حدود 290 مورد طلاق در استان ایلام به‌ ثبت ‌رسیده که نسبت به مشابه سال گذشته 22 درصد افزایش داشته است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان