یکشنبه, 26 فروردین 1403
یکشنبه, 26 فروردین 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |

سخنگوی دولت گفت: وقتی از دولت تدبیر برای حل بحران ها حرف می زنیم، سخنی گزاف و یک ادعای توخالی نیست. 
 

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، علی ربیعی سخنگوی دولت دوازدهم امروز در آخرین نشست خبری خود با حضور خبرنگاران اظهار داشت: گفتمان دولت یازدهم، براساس ضرورتهای دوره حیات سیاسی و اجتماعی ایران در دهه 80 شکل گرفت. در سال 92 گفتمان اعتدال، یک نیاز برای کشور بود. 

وی ادامه داد: این نیاز براساس دو معضل بوجود آمد؛ یکی گرایش های قطبی فاصله دار افراطی و تفریطی نسبت به مسائل خارجی و نیز در داخل، قطبی شدن شدید جناح های سیاسی و نیاز جامعه به دیدگاهی متعادل برای حل مسائل خارجی و آرامش در داخل و همینطور تفرقه در میان ملت های منطقه و مسلمانان که خود محصول افراط گری ها و تفرقه افکنی های درون و بیرون از امت اسلامی بود.

ربیعی اظهار داشت: ما در دهه های گذشته، این تجربه را یاد گرفتیم که از راه افراط و تفریط نمی شود کشور را اداره کرد. دولت برآمده از ایده اعتدال به قدری به این ایده معتقد بود که  رئیس جمهور در طول این مدت از مدیرانی با گرایش های مختلف در دولت بهره برد و از آنان دعوت به کار کرد و در تمام هشت سال گذشته کوشید که از جاده اعتدال منحرف نشود.

وی تصریح کرد: در عرصه خارجی پایبندی به گفتمان اعتدال چیزی نبود جز پایبندی به منافع ملی، ایستادگی در برابر زورگویی، اما تعهد به تعامل مبتنی بر احترام و منافع متقابل با جهان. واقعیت این است که اعتدال، ضرورت و نیازی تمام نشدنی است.

سخنگوی دولت بیان داشت: دولت اعتدالی با تدبیر و امید، در دوره هشت سال فعالیت خود، بسیاری از اقدامات را سامان داد؛ هرچند که به علت موانع داخلی و خارجی نتوانست در برخی موارد موفق بشود. دولت در این هشت سال ، آثار قابل توجهی و به یاد ماندنی در تاریخ ایران بر جای گذاشت و ثبت کرد؛ موفقیتهایی که به خوبی دیده نشد. البته دولت ناکامی هایی هم داشت که بخشی از این ناکامی ها به علت نارسایی های طبیعی بود که در هر دولتی  و هر قوه ای می تواند وجود داشته باشد و بخش عمده دیگر، ناشی از موانعی بود که به دولت تحمیل شد. البته موضوعاتی که هم که در آنها به موفقیت دست یافت نیز معمولا با بی مهری جناح های سیاسی مخالف دیده و شنیده نشد.

سخنگوی دولت اظهار داشت: قضاوت در مورد دولتهای یازدهم و دوازدهم، بدون دیدن «عوامل خارجی و موانع داخلی» و ارزیابی عملکرد آن بدون تقسیم این مدت به دو دوره زمانی، تبیینی منصفانه و درست نخواهد بود.

سه هدف برای حرکت دولت روحانی

ربیعی تصریح کرد: دولت با این تحلیل که کشور نیازمند توسعه است و در سایه پیشرفت و توسعه و بزرگ شدن اقتصاد امکان تحرک های اجتماعی فراهم می شود، بر این اساس برنامه های خود را در سایه سه جهت «رشد و توسعه، گسترش عدالت و فقرزدایی» در نظر گرفت.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: برای دستیابی به عامل اول، نیازمند سرمایه گذاری های متعددی بودیم. بنابراین با مشی اعتدال در سیاست خارجی، به سمت زدودن ایران هراسی شکل گرفته پیش رفتیم و در یک روند پرافتخار، ایران یک تنه در برابر شش قدرت جهان قرار گرفت و آنان را به تعامل به ایران در موقعیت برابر و توام با احترام، واداشت. اعتدال در روابط خارجی ، به فراموش کردن معنای دشمنی ها و بدخواهی هایی نبود که علیه ملت ما روا شده است بلکه به معنای حرکت در مسیر منافع ملی است. 

وی تاکید کرد: با تصویب برجام و موفقیت دولت، هیچ کس نمی تواند رشد اقتصادی را که از این طریق در سه سال اول دولت یازدهم نصیب کشور شد، نادیده بگیرد؛ هیچ کس نمی تواند پیشی گرفتن مزد بر تورم را منکر بشود؛ هیچ کس نمی تواند خدمات مربوط به سلامت را نادیده بگیرد. 

ربیعی افزود: وقتی از دولت تدبیر برای حل بحران ها حرف می زنیم، سخنی گزاف و یک ادعای توخالی نیست. چون دولت با دو پدیده که هریک به تنهایی مظهر افراطی گری در جهان است، مواجه بود؛ یکی داعش و دیگری ترامپ. این دو، مصداق افراطی گری و برهم زننده تعادل در جهان بودند. 

سخنگوی دولت اظهار داشت: اگر دولت برخورد غیرمدبرانه با این دو پدیده که نماد افراطی گری در جهان هستند می داشت، منجر به شعله ورشدن جنگ های فرقه ای و مذهبی در برخی جوامع اسلامی می شد و نیز تسلط افراطی گری بنام اسلام انحرافی در منطقه می شد که تنها بدخواهان امت مسلمان را خوشحال می کرد. تدبیر مواجهه با ترامپ، از آن روایت هایی است که درست بازگو نشد و نمی شود و همچنان ناگفته ها درباره آن زیاد است. 

وی تاکید کرد: اگر در این سالها دولتی بر سر کار بود که به راه اعتدال و تدبیر بهایی نمی داد، نه تنها آن مقاومت بی نظیر مردم در برابر فشارهای بی سابقه اقتصادی امکان پذیر نمی بود بلکه اگر در این سالها دولتهایی غیراعتدالی و بی تجربه می داشتیم، آنگاه وقوع حوادثی با خسارات زیاد برای ملت ایران کاملاً متصور و محتمل بود. 

ربیعی خاطر نشان کرد: دولت یازدهم و دوازدهم به شکل تصادفی و ناخواسته با سونامی زیاده روی ها و افراط گری های متعددی مواجه شد که نه فقط ایران بلکه کم و بیش همه جهان را شوکه کردند. در این سالهای افراطی گری که نزدیک به یک دهه طول کشید، نوعی خوش اقبالی و لطف خداوند بود که دولت تدبیر و امید توسط مردم برگزیده شده بود و توانست سایه های شوم را از کشور دور کند.

وی اظهار داشت: دولت از یک سو در جهت احقاق حقوق ملت در مجامع جهانی باید اقدام کرده و حرکت می کرد و در عین حال، ضمن مقابله با ایران هراسی و ایجاد حقانیت برای مردم، تلاش می کند تا تمایل جنگ افروزان را وادار به عقب نشینی کند. از سوی دیگر دولت باید به سرنوشت نسل های آینده و روزهای آتی کشور توجه می کرد. این در حالی است که از درآمدهای ارزی بیش از صدمیلیارد دلاری خبری نبود.

وی خاطر نشان کرد: دولت برای برای اداره روزمره معیشت و بازنگه داشتن سفره مردم و صرفا چرخش روزمره امور کشور، نیاز به به 50 میلیارد دلار به واردات داشت و اگر بنابر رشد و توسعه نیز بود به حدود 100 میلیارد دلار برای تامین معیشت و سرمایه گذاری نیاز بود. همه اینها در شرایطی بود که کشور با محدودترین درآمدهای نفتی در عمر دولتها در ایران مواجه شد. البته شاید همین موضوع هم، یکی از دستاوردهای دولت است؛ بدین شکل که کشور را در سه سال اخیر با بودجه هایی اداره کرد که کمترین اتکا را به نفت داشتند. در این وضعیت، با ممنوعیت واردات 2500 قلم کالا بدون اینکه به وفور کالاهای اساسی در کشور صدمه ای وارد شود؛ به گسترش صادرات نیز پرداخت.

اهداف دشمن در جنگ اقتصادی به ثمر نرسید/ اقتصاد ایران فرونپاشید

ربیعی گفت: بدین ترتیب، اهداف طراحان جنگ اقتصادی، به ثمر ننشست و ایران، ایران ماند. این موضوع، به طور طبیعی این وضعیت فشار سنگینی بر زندگی مردم وارد کرد. تورم و کاهش ارزش پول ملی، نتیجه تحریم های بی سابقه و وحشتناک بود. 

سخنگوی دولت اظهار داشت: البته بسیاری پیش بینی وضعیتی بدتر از این و فروپاشی ایران را داشتند ولی نه تنها اقتصاد ایران فرونپاشید، بلکه در سال 99 به رشد هم رسید هرچند همزمان، به زندگی مردم لطمه اقتصادی ناشی از تحریم نیز وارد شد و این موضوعی جدی برای دولت بود. برای همین سیاست های حمایتی از سوی دولت، پیگیری شد که همسان سازی حقوق بازنشستگان، ارائه بسته های حمایتی به گروه های ذینفع و افزایش حقوق کارگران و گروههای مورد حمایت از جمله این برنامه ها بود.

وی افزود: با همه این اتفاقات، تحریم و عدم دسترسی به منابع، بر اقتصاد عادت کرده به درآمدهای ارزی بالا، زندگی را برای مردم و کار را برای دولت ، دشوار ساخت و مردم هنوز در آثار ناشی از تحریم به سر می برند. 

ربیعی بیان داشت: امروز در پایان دولت می خواهم بگویم تحریم باعث بهم خوردن تعادل قیمت بسیاری از کالاها در بازار شد. این مسیری را که ما رفتیم ، اشتباه نبود؛ هنوز هم می گوییم اعتدال، تنها راه موفقیت و غلبه بر موانع است. 

دولت آینده راه دشواری در پیش دارد

وی تصریح کرد: برای موفقیت دولت سیزدهم دعا می کنیم. دولت آینده راه دشواری در پیش دارد. باید همگان انتظارات منطقی از دولت آینده، داشته باشیم. دولت آینده هم، در شرایط تحریم قرار دارد. تحریم، حقیقتی انکارناپذیر است . دولت آتی با چالش های سه گانه امروز دولت دوازدهم نیز روبرو خواهد بود. تغییرات آب وهوایی و خشکسالی، امری واقعی است و جدی. بدون تردید نمی توان با عادات مالوف ، مسیر را ادامه دهیم. تغییرات اقلیمی و کرونا هم به عنوان «افراطی گری انسان ساخته طبیعت»، چالش هایی هستند که دولت آتی با آن مواجه خواهد بود. همیشه کرونا و تحریم هم آثار معیشتی و روانی خود را ادامه می دهد. در کنار آن، تجربه ما در 8 سال اخیر می گوید تنها راه موثر برای مواجهه با این چالش ها مدارا، عقلانیت و سختکوشی است که می توان با آن بر مشکلات فائق شد.

سخنگوی دولت اظهار داشت: طی  حدود 28 ماه سخنگویی دولت اعتدال، با مسائل متعدد داخلی و خارجی روبرو بودیم. در این مدت تلاش کردم سخنگویی را به عنوان پل ارتباطی و نقطه اتصال افکار عمومی و دولت، ترسیم کنم. سعی کردم که دیدگاه های جمهور را به دولت انتقال بدهم. هر هفته نیز سعی کردم دیدگاه دولت را به شما و مردم منتقل کنم و همه اینها، به واسطه شما رسانه ها رخ می داد. در کنار هم و با دیدگاه ها و مشرب های سیاسی مختلف، حوادث تلخ و شیرینی را پشت سر گذاشتیم.

ربیعی گفت: در این مدت تلاش شد پاسخ ها مستند و همراه با نگاه علمی به پدیده ها باشده و همواره بر رعایت صداقت و راستگویی در بیان پاسخها به عنوان یک اصل اخلاقی، اهتمام می کردم؛ همچنین رعایت عدالت و انصاف در پاسخگویی و مواجهه با همه خبرنگاران را، بدون در نظر گرفتن گرایش سیاسی رسانه آنان. بنابر سابقه مطبوعاتی خودم، خوشبختانه رابطه دوستانه ای با همه خبرنگاران داشتم به نحوی که در لحظات تلخ و شیرین در کنار آنان حاضر بودم.

وی تاکید کرد: توصیه ام به همه شما این است که بپذیریم دولت آتی ، دولت همه مردم ایران است ؛ بپذیریم که انتخابات تمام شد اما شرارتهای خارجی کماکان هست و ما در برابر آن شرارت ها نیازمند حضوری پرقدرت هستیم.

ربیعی خطاب به صدا و سیما گفت: ظاهرا هنوز هم تحریم از نظر صدا و سیما واقعیت ندارد و برنامه های اقتصادی که میسازد، هیچ اثری از تحریم دیده نمی شود. صدا و سیما همچنان به دولت یازدهم و دوازدهم بپردازد و نقدش کند تا بگذارد دولت سیزدهم در آرامش به کارها برسد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان