جمعه, 25 خرداد 1403
جمعه, 25 خرداد 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |

گروه استان‌ها_ در سال‌های گذشته با راه‌اندازی پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی در برخی نقاط استان ایلام، شاهد اشتغال‌زایی و توسعه و پیشرفت این مناطق بوده‌ایم که ضروری است جهت افزایش اشتغال‌زایی زمینه ایجاد صنایع پایین‌دستی در این مناطق فراهم شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام؛ با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی مسئولان ارشد استان، در سال‌های اخیر وعده‌هایی در خصوص ایجاد صنایع پایین‌دست پتروشیمی داده‌اند.

 بی‌شک در صورت توسعه فعالیت بخش خصوصی در حوزه پایین‌دست، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در استان ایلام و تعامل بهتر صنایع بالادستی و پایین‌دستی پتروشیمی، ضمن ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی، زمینه رقابت تولیدات داخلی در بازارهای جهانی فراهم می‌شود که بدون شک این امر به توسعه استان منجر می‌شود.

هرچند مسئولان به دادن وعده در این زمینه اکتفا کرده‌اند اما متأسفانه اقدام مؤثری در این زمینه تاکنون انجام‌نشده و ضروری است مسئولان مربوط با جذب سرمایه‌گذارهای بخش خصوصی و ارائه مشوق‌های مالی به آن‌ها زمینه ایجاد این صنایع را فراهم کنند.

لزوم ایجاد صنایع پایین‌دستی پتروشیمی

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه ایلام در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم گفت: ایجاد صنایع پایین‌دستی پتروشیمی سبب رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی در استان خواهد شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین الله نور کریمی تبار بابیان این‌که ایلام دارای ظرفیت‌های عظیمی درزمینهٔ نفت، گاز و پتروشیمی است اظهار داشت: مسئولان مربوط باید جهت ایجاد صنایع پایین‌دستی پتروشیمی پیگیری‌ها و رایزنی‌های لازم را انجام دهند.

وی بابیان این‌که متأسفانه آن‌گونه که باید به مزیت پتانسیل‌های استان ایلام در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی توجه نشده‌ است، افزود: باید تلاش کرد با ایجاد صنایع پایین‌دستی علاوه بر رونق تولید و اشتغال به توسعه استان کمک کرد

مهم‌ترین محصولات صنایع پایین‌دستی

رضا محمدرحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام گفت: با توجه به احداث واحد بزرگ پتروشیمی ایلام و همچنین طرح‌های مهم و شاخص حوزه نفت و گاز و پتروشیمی در سطح استان ازجمله، طرح تولید گاز شیرین، گازترش، میعانات گازی، گوگرد، گاز متان شیرین، شرکت پتروشیمی پالایش دهلران و سایر طرح‌های مهمی که برنامه‌ریزی آن‌ها انجام‌شده است ضرورت توجه به احداث صنایع پایین‌دست از اهمیت بالایی برخوردار است تا در آینده شاهد رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار در صنایع وابسته این‌گونه صنایع مهم باشیم.

مدیرکل سازمان صمت استان ایلام اظهار داشت: در بیان اهم طرح‌ها و واحدهای تولیدی که در قالب طرح‌های در دست اجرا و واحدهای صنعتی در حال احداث می‌باشند، می‌توان به محصولاتی مانند انواع فیلم پلاستیکی، قطعات پلاستیکی تزریقی لوله و اتصالات، انواع ظروف پلاستیکی، فوم پلی استایرن، کیسه بدون بافت پلاستیکی، ورق و صفحه پلی استایرن، انواع جعبه و محفظه پلاستیکی، ظروف آزمایشگاهی و غیره اشاره کرد که طی سنوات مختلف به بهره‌برداری رسیده و یا در حال احداث است.

حمایت‌های انجام‌شده از واحدهای صنایع پایین‌دستی

 وی اضافه کرد: ازجمله حمایت‌های صورت گرفته از طرح و واحدهای صنایع پایین‌دست پتروشیمی می‌توان به تخصیص و تأمین تسهیلات موردنیاز جهت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی مناسب و همچنین طرح‌های جدید اشاره کرد.

 این مسئول در ادامه به دیگر حمایت‌های از صنایع پایین‌دست پتروشیمی اشاره کرد و افزود: تخصیص و تأمین سهمیه مواد اولیه مصرفی باقیمت پایین‌تر از بازار آزاد جهت کاهش هزینه‌های تولید، همچنین تأمین و تخصیص تسهیلات موردنیاز جهت بازسازی و نوسازی صنایع و تأمین سرمایه در گردش آن‌ها به‌خصوص برای مواردی که با کمبود نقدینگی جهت افزایش ظرفیت تولید مواجه بوده‌اند از دیگر اقدامات انجام‌شده جهت حمایت از صنایع پایین‌دستی پتروشیمی است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان