دوشنبه, 07 خرداد 1403
دوشنبه, 07 خرداد 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |


 

گروه استان‌ها_ کاهش نزولات جوی و وقوع خشک‌سالی علاوه بر خسارت فراوان به کشاورزان، مشکلات بسیاری را برای عشایر به دنبال داشته است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام؛ بروز خشک‌سالی در اکثر مناطق کشور سبب خشکیدگی بسیاری از منابع آبی مانند رودخانه‌ها، چاه‌ها و... شده‌ که این مشکلات در زندگی عشایر تأثیر بیشتری داشته به‌طوری‌که به گفته‌ برخی از عشایر ایلام، کمبود آب طی ماه‌های گذشته به یک معضل برای عشایر استان تبدیل‌شده است.

کاهش بارش‌ها و خشک‌سالی همچنین بر کاهش تولید علوفه مراتع استان ایلام نیز تأثیرگذار بوده، بطوری‌ که هم‌اکنون کمبود علوفه به یکی دیگر از مشکلات عشایر استان ایلام تبدیل‌شده است.

هرچند به گفته‌ مسئولان مربوط آب‌رسانی از طریق تانکر به مناطق مختلف عشایری استان انجام می‌شود اما متأسفانه برخی از مناطق عشایری به دلیل صعب‌العبور بودن با مشکلات جدی درزمینهٔ آب‌رسانی مواجه هستند.

تلاش برای رفع مشکل

جهانگیر رستم زاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم بابیان این‌که عشایر تأثیر بسزایی در تولید محصولات گوشتی و لبنی دارند افزود: عشایر جزو اقشار مولد و تولیدکننده محسوب می‌شوند و باید تلاش شود مشکلات این قشر مورد پیگیری و بررسی قرار گیرد.

معاون اقتصادی استاندار ایلام در ادامه اظهار داشت: با توجه به وابستگی زندگی عشایری به آب باید مشکل کمبود آب مناطق عشایری به‌صورت جدی مورد پیگیری قرارگرفته تا هرچه سریع‌تر شاهد حل مشکلات کمبود آب در مناطق عشایری استان باشیم.

وی بیان کرد: در تلاشیم با جذب اعتبار، جهت تأمین آب شرب مناطق عشایری استان اقدام نماییم.

آب‌رسانی به مناطق عشایری استان با 20 تانکر

فرشاد یاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: 20 تانکر شامل 15 تانکر دولتی و 5 تانکر خصوصی به عشایر مناطق مختلف در استان ایلام آب‌رسانی می‌کنند.

مدیرکل امور عشایری استان ایلام بابیان این‌که امکان آب‌رسانی توسط تانکر به برخی نقاط با توجه به صعب‌العبور بودن امکان‌پذیر نیست، افزود: تلاش می‌شود به‌زودی با استفاده از بخش خصوصی وسایل و ادوات موردنیاز جهت آب‌رسانی به مناطق صعب‌العبور تهیه و کار آب‌رسانی به این مناطق انجام شود.

آب‌رسانی هفتگی به عشایر

یاسمی اضافه کرد: آب‌رسانی به مناطق عشایر مختلف به‌صورت هفتگی یا هر 10 روز یک‌بار انجام و به هر خانوار 3 هزار لیتر آب تخصیص داده می‌شود.

مدیرکل امور عشایری استان در پایان گفت: عشایر استان حدود 60 هزار نفر از جمعیت استان ایلام را تشکیل می‌دهند.

مشکل تأمین آب یکی از دغدغه‌های عشایر استان ایلام طی سال‌های گذشته محسوب می‌شوند که متأسفانه آن‌گونه که باید به این مهم توجه نشده و اقدام اساسی جهت رفع این مشکل انجام‌نشده است.

با توجه به کاهش بارش‌ها و وقوع خشک‌سالی که به یک بحران اساسی برای عشایر کشور تبدیل‌شده، ضروری است مسئولان مربوطه هرچه سریع‌تر جهت آب‌رسانی به مناطق عشایر و رفع مشکل کمبود آب این مناطق اقدام نمایند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان