دوشنبه, 04 تیر 1403
دوشنبه, 04 تیر 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |

بازرس کل ایلام:
سازمان بازرسی نه تنها مانع فعالیت طرح کارخانه سیمان دهلران نیست، بلکه پیگیر رفع مشکلات طرح و تسریع در بهره برداری آن است.
به گزارش سفیر ایلام به نقل از روابط عمومی اداره بازرسی استان

با درخواست بهزاد علیزاده نماینده مجلس و استاندار ایلام در جلسه شورای اداری استان مورخ ۲۴ تیر ماه و دستور رئیس محترم قوه قضائیه، بازرس کل استان ایلام بصورت ویژه در گرمای بالای ۵۰ درجه دهلران از کارخانه نیمه کاره سیمان این شهرستان بازدید و از نزدیک در جریان مشکلات آن قرار گرفت‌.

در این بازدید اصلانی بازرس کل استان گفت: حسب دستور ریاست معزز قوه قضاییه، تأکیدات و ارشادات مقامات سازمانی، گزارش آخرین وضعیت این کارخانه و بدهی بانکی و مشکلات و موانع موجود و راهکارهای پیشنهادی برای برون رفت از وضعیت موجود به سازمان بازرسی کل کشور ارسال شد و بر اساس پیگیری های به عمل آمده، پس از تجمیع با گزارش امور ویژه سازمان، در مهلت ابلاغی شنبه ۲۶ تیر ماه برای استحضار ریاست معزز قوه قضاییه ارسال شده است.
بازرس کل استان ایلام کمک به راه اندازی و فعال شدن کارخانه سیمان دهلران را هدف این سازمان عنوان کرد و گفت: سازمان بازرسی مانع ادامه فعالیت این کارخانه با توجه به حجم سرمایه گذاری صورت گرفته نیست. بلکه پیگیر رفع مشکلات طرح و تسریع در بهره برداری آن است.

مهدی اصلانی کرچی روز شنبه در حاشیه بازدید از کارخانه سیمان دهلران در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به دستور ریاست قوه قضائیه برای بررسی مشکلات واحد تولیدی کارخانه سیمان دهلران اظهار داشت: دردآور است طرحی که ۱۵ سال از عملیات اجرایی آن می گذرد و حدود ۳۰ میلیون یورو هزینه ارزی و افزون بر ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی داشته و ماشین آلات و تجهیزات وارداتی آن سالیان مدیدی است که بلاتکلیف مانده اند و پس از سال ها با حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی نیمه کاره رها شده است.

وی افزود: آنچه مسلم است در این موضوع، نظارت مدیران دولتی اعم از بانک و دستگاه حوزه صنعت در روند پیشرفت طرح در سال های گذشته ضعیف بوده و انتظار می رفت مجری طرح جدی تر پای کار می آمد و طرح را سریع تر جمع می کرد.

بازرس کل استان ایلام تاکید کرد: هدف از این بازدید با توجه به دستور رئیس محترم قوه قضائیه رفع مشکل این واحد تولیدی است تا بررسی کنیم تمام امکانات، قابلیت ها و توانایی ها را کنار هم قرار داده تا از این سرمایه عظیمی که در این استان و شهرستان وجود دارد، استفاده بهینه شود.

اصلانی ادامه داد: بازرسی استان و کل کشور همواره در راستای فرمایش مقام معظم رهبری برای پیگیری رفع مشکلات واحدهای تولیدی حرکت و از بکارگیری هر نوع ظرفیتی اعم از دریافت تسهیلات تکمیلی و مکانیزم های تشویقی که طبق قانون امکان برخورداری از آن باشد، بطور قطع حمایت خواهد کرد.

وی افزود: مجری طرح باید پای کار و با جدیت و قاطعیت همراهی کند، اگر به هر دلیلی دستگاه های اجرایی و نظارتی به این نتیجه برسند که مجری طرح تمایل و انگیزه لازم را ندارد، از روش های قانونی استفاده خواهیم کرد تا کار به نفع مردم به سرانجام برسد.

وی از تهیه گزارش در رابطه با طرح مذکور توسط این بازرسی کل و حوزه‌های تخصصی بازرسی کل کشور خبر داد و گفت: کارگروه تسهیل استان آذرماه و اسفندماه سال گذشته مصوباتی داشته و نهایت مساعدت با مجری طرح شده و مجری موظف بوده تا پایان تیرماه ۱۴۰۰ پروژه را تکمیل و به بهره برداری برساند و این بازرسی کل نیز همراهی در مصوبات مذکور برای کمک به تسریع در تکمیل و بهره برداری طرح سیمان دهلران داشته تا بتواند از ظرفیت ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید استفاده کند به شرط اینکه پای کار بیاید و واحد را فعال و به بهره برداری برساند.

بازرس کل استان ایلام تاکید کرد: اگر مجری به تعهدات عمل کند، همکاری لازم از سوی دستگاه های مسوول ارائه خواهد شد در غیر این صورت مطابق قانون دستگاه های بازرسی و قضایی با این مسئله برخورد خواهند کرد.

مهدی اصلانی استفاده از ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید را خواسته مجری طرح ذکر کرد و افزود: این کار برعهده مدیران و مسئولان اجرایی اعم از بانک و دستگاه مرتبط است که تصمیم بگیرند این واحد واجد شرایط دریافت این مزیت قانونی است یا نه و در این موضوع سازمان بازرسی کل کشور نه مکاتبه ای و نه ممانعتی داشته و اگر این واحد شرایط داشته باشد، می تواند از این ظرفیت قانونی بهره مند شود.

وی گفت: سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با این طرح بدلیل انحراف در مصرف تسهیلات سال ۹۸ گزارشی را تهیه و مسئولان بانک را تحت تعقیب اداری قرار داد، منتهی این گزارش به معنای جلوگیری از فعالیت واحد نبوده و تاکید بر این است که باید سریعتر فعال شود.

اصلانی تاکید کرد: سازمان بازرسی در مرحله اول نگاه همراهی و مشارکت و کمک و راهنمایی مدیران برای تصمیم گیری دارند و اگر کار به نتیجه نرسد بطور قطع باید مدیرانی که در این رابطه قصور داشته اند، گزارش آن تهیه و به مراجع رسیدگی به تخلفات اداری یا قضایی ارسال می کند.

وی در خصوص تعیین تکلیف کارخانه سیمان دهلران گفت: بخشی از این موضوع که به قوه قضائیه و بازرسی کل کشور مربوط می شود در کوتاه ترین زمان آنرا انجام می دهیم و مواردی هم مربوط به حوزه تصمیم گیری مدیران و حوزه اجرایی و نیازمند تصمیم گیری قاطع و جدی ایشان برای به سرانجام رسیدن طرح است‌.

بازرس کل استان ایلام در خصوص اینکه آیا سازمان بازرسی مانع اجرای طرح بوده است، افزود: به هیچ وجه این حرف درست نیست، ممانعتی در رابطه با دریافت تسهیلات تکمیلی و استفاده از مشوق های حمایتی نداشته و همواره در همه طرح های تولیدی خواهان انجام کار و کمک به تولید هستیم تا شرایط به سمتی پیش برود که در راستای خدمت به مردم باشد.

وی اضافه کرد: برای بهره مندی طرح کارخانه سیمان دهلران از ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید مبلغی بین ۱۲ هزار تا ۱۵ هزار میلیارد ریال به نفع مجری طرح خواهد بود به شرط اینکه این واحد را تکمیل و واحد را بهره برداری و فعال کند، طبق شرایط قانونی می تواند از این مزیت اگر شرایطش را داشت استفاده کند.

بازرس کل استان ایلام تاکید کرد: البته این موضوع به این معنی نیست این مبلغ و مزیت در اختیارش قرار بگیرد و بعد هم در عمل ما شاهد باشیم که استمرار توقف مراحل تکمیل و بهره‌برداری طرح و رکود تولید ادامه داشته باشد و این را بایستی مسوولان دولتی و بانک مشخص و تضمبن نمایند و بازرسی کل استان در برخورداری یا عدم برخورداری از این مزیت قانونی موضوع نظری نداده و بر روند تصمیم گیری و فعالیت ها تا به نتیجه رسیدن طرح نظارت می نماید.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان