دوشنبه, 04 تیر 1403
دوشنبه, 04 تیر 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |

گروه استان‌ها- وقوع خشک‌سالی، کاهش سهمیه نهاده‌های دامی و افزایش قیمت این نهاده‌ها در بازار آزاد طی ماه‌های گذشته مشکلات بسیاری را برای دامداران ایجاد کرده که این امر درنهایت به افزایش بیش‌ازپیش قیمت لبنیات در کشور منجر شده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام؛ طی ماه‌های گذشته افزایش قیمت نهاده‌های دامی به یک معضل برای دامداران در سراسر کشور تبدیل‌شده است.

 به گفته‌ کارشناسان وقوع خشک‌سالی‌ها دلیل اصلی افزایش قیمت نهاده‌های دامی است، زیرا دامداران امیدوار بودند که در فصل بهار بخشی از خوراک دام‌ها را از طریق مراتع تأمین نمایند اما با توجه به وضعیت ایجادشده چنین امکانی فراهم نشد.

با توجه به این‌که دامداران در شرایط کنونی توانایی تأمین خوراک دام‌ها را ندارند طی ماه‌های گذشته شاهد کشتار دام‌های مولد توسط دامداران افزایش داشته است.

فرشاد یاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام بابیان این‌که  سهمیه نهادهای دامی از طرف وزارت جهاد کشاورزی  در اختیار دامداران قرار می‌گیرد اظهار داشت: سهمیه نهاده‌های دامی استان محدود است و همین امر سبب شده دامداران مجبور به خرید نهاده‌ها از بازار آزاد شوند.

مدیرکل امور عشایری استان ایلام در ادامه اظهار داشت: بالا بودن قیمت نهاده‌های دامی در بازار آزاد به یک مشکل اساسی برای دامداران و گاوداران تبدیل‌شده است.

وی اضافه کرد: افزایش قیمت نهاده‌های دامی تأثیر مستقیمی بر قیمت شیر و درنتیجه افزایش نرخ لبنیات دارد و همین امر سبب شده طی هفته‌های گذشته شاهد افزایش قیمت لبنیات در کشور باشیم.

پایین بودن قیمت خرید شیر از دامداران

میکاییل فتحی از اعضای هیئت‌مدیره اتحادیه دامداران ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: قیمت نهاده‌های دامی از ابتدای سال به‌صورت سرسام‌آور افزایش پیداکرده درحالی‌که قیمت شیر تاکنون افزایشی نداشته و این امر مشکلات بسیاری را برای دامداران ایجاد کرده است.

وی بابیان این‌که قیمت تمام‌شده شیر برای دامداران به‌ ازای هر کیلو حدود 6500 تومان است افزود: هم‌اکنون شیر باقیمت 4500 تومان از دامداران خریداری می‌شود که برای دامداران به‌صرفه نیست.

فتحی در ادامه گفت: نبود کارخانه تبدیلی در استان ایلام یک مشکل اساسی است و باید مسئولان مربوط برای رفع این مشکل تلاش نمایند.

لزوم خرید تضمینی شیر و گوشت دامداران توسط دولت

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه دامداران ایلام نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: سبوس، ذرت و سویا ازجمله نهاده‌های دامی است که در سامانه بازار گاه به‌صورت محدود در اختیار دامداران قرار می‌گیرد و نیاز دامداران را برطرف نمی‌سازد به همین دلیل دامدار مجبور به خرید نهاده‌‌ها از بازار آزاد است.

قدم‌خیری بابیان این‌که بر اساس قانون دولت موظف است شیر و گوشت را به‌صورت تضمینی از دامداران خریداری و در اختیار مصرف‌کننده قرار دهد اضافه کرد: متأسفانه عدم خرید تضمینی توسط دولت سبب شده بازار ثابتی برای فروش شیر دامداران وجود نداشته باشد و این امر باعث می‌شود شیر تولیدی دامداران در برخی از ماه‌های سال خریداری نداشته باشد که این امر به متضرر شدن دامداران منجر می‌شود.

 وی در پایان با تأکید بر این‌که دامداران قدرت خرید نهاده‌های دامی در بازار آزاد را ندارند بیان کرد: بدونش ادامه این روند و بی‌توجهی به مشکلات سبب ورشکستگی دامداران می‌شود

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان