یکشنبه, 26 فروردین 1403
یکشنبه, 26 فروردین 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |

گروه استان‌ها ــ اجرای طرح مشاغل خانگی با استفاده از ظرفیت بالای استان ایلام می‌تواند به جهش تولید و اشتغال و افزایش معیشت شهروندان بینجامد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام ؛ با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال تولید پشتیبانی و مانع‌زدایی‌ها از سوی مقام معظم رهبری می‌بایست حمایت از مشاغل خانگی به یکی از سیاست های اصلی در کشور تبدیل شود و مسئولان مربوطه به این مهم توجه بیشتری داشته باشند.

 استان ایلام به دلیل برخوردار بودن از ظرفیت‌های مطلوب در حوزه صنایع دستی، کشاورزی، دامداری و... پتانسیل بالایی برای توسعه مشاغل خانگی دارد و اکنون تعداد زیادی از خانواده‌ها به این نوع مشاغل برای کسب درآمد روی آورده‌اند.

ظرفیت بالای استان ایلام در توسعه اشتغالزایی خانگی

محمد نوذری استاندار ایلام چندی پیش (5خردادماه 1400) در همین خصوص بیان کرد: با توجه به شرایط جامعه نمی‌توان انتظار اشتغال مستقیم از سوی بخش دولتی داشت، اما همواره دولت می تواند بسترساز ایجاد اشتغال با حمایت بخش‌های خصوصی باشد.

وی با بیان اینکه دولت می‌تواند زمینه ایجاد اشتغال با همکاری بخش خصوصی را ایجاد کند افزود: استان ایلام در بخش کشاورزی،گردشگری،صنایع دستی و طبیعت‌گردی دارای ظرفیت‌های ویژه‌ای است که با به کار گرفتن این استعدادها می‌توان زمینه اشتغال افراد بسیاری را در استان فراهم کرد.

اعطای تسهیلات بالغ بر 5 میلیارد تومان

احمد خان‌محمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در سال جاری هنوز تسهیلاتی در حوزه اشتغال خانگی پرداخت نشده اما در سال گذشته 5 میلیارد تومان تسهیلات به افراد متقاضی در این زمینه پرداخت شده است.

 معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام با بیان اینکه بیش از یک سال است، الگوی مشاغل خانگی با هدف تغییر کسب و کار خانگی به اجرا درآمده افزود: در این الگو تسهیلات مالی کمتر پرداخت می‌شود و درمقابل پشتیبانی از افراد داوطلب در زمینه آموزش، ایجاد بازار فروش و.... افزایش یافته است.

 اجرای طرح اشتغال زایی نوین

یونس رضایی، معاون فناوری و مدیر اشتغال جهاد دانشگاهی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: طرح ملی مشاغل خانگی از شهریور 99 در استان ایلام در 8 رشته شغلی ویراستاری، مترجمی، انیمیشن برنامه‌نویسی، خیاطی، نخ‌ریسی،گلیم بافی و پرورش گوسفند آغاز شد که در این میان رشته‌های خیاطی، نخ ریسی، گلیم‌بافی و پرورش گوسفند متقاضیان بیشتری را به خود اختصاص داده است.

معاون فناوری و مدیر اشتغال جهاد دانشگاهی با بیان اینکه این طرح تفاوت‌هایی با سایر طرح های اشتغال‌زایی دارد افزود: طرح اشتغال زایی نوین بر خلاف سایر طرح‌ها، مطلقاً تاکید بر پرداخت تسهیلات ندارد و همواره در سه فاز شناسایی مزیت‌ها، آموزش و توانمندسازی متقاضیان و اتصال به بازار طراحی شده است.

این مسئول اظهار داشت: رشته‌های برگزار شده در طرح اشتغال‌زایی نوین با همکاری اداره کار و تعاون و فنی حرفه ای به صورت مجازی و گاه حضوری برگزار شده است.

به گزارش تسنیم؛ امروزه مشاغل خانگی و خرد، نقش بسیار موثری در رفع معضل بیکاری ایفا می‌کنند و با دریافت تسهیلاتی اندک می‌توانند اشتغال گسترده‌ای را در جامعه ایجاد کنند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان