جمعه, 25 خرداد 1403
جمعه, 25 خرداد 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |

افزایش دمای هوا و گرمای شدید، احتمال خطر وقوع حریق در جنگل‌های ایلام را افزایش داده است، طبق اعلام مسئولان منابع طبیعی استان ۸۹ نقطه مستعد آتش شناسایی شده است.

 با توجه به اینکه ۶۴۰ هزار هکتار جنگل استان ایلام را به یکی از زیستگاه‌های گیاهی در کشور تبدیل کرده حفاظت از این گنجینه‌های گران بها اهمیت فراوانی دارد.

آتش سوزی در جنگل‌های بلوط استان ایلام یکی از معضلات بزرگ در فصل تابستان است، هرچند آمارها نشان می‌دهد آتش سوزی در سال جاری کاهش یافته ولی تجریه نشان داده، خطر وقوع آتش سوزی در هر لحظه جنگل‌های استان را تهدید می‌کند.

گرما در استان ایلام به اوج خود رسیده، این عامل خود افزایش احتمال آتش سوزی در سطح جنگل‌های استان را افزایش داده است.

در راستای حفاظت از عرصه‌های جنگلی استان پایگاه‌های محیط زیست به تجهیزات اطفای حریق مجهز شده‌اند، همچنین قرار است در صورت بروز هر گونه حادثه از ظرفیت‌های مردمی در مهار آتش استفاده شود.

۸۹ نقطه مستعد آتش شناسایی شد

مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام اظهار کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته در استان ایلام ۴۱۸ هزار هکتار از عرصه‌ها مستعد حریق و آتش سوزی است که حدود ۸۹ نقطه بحرانی در تمامی شهرستان‌ها را شامل می‌شود.

رضا احمدی افزود: با برنامه ریزی های صورت گرفته، نیروی‌های منابع طبیعی با امکانات و تجهیزات کافی در حالت آماده باش هستند، به محض کوچک‌ترین جرقه‌ای در عرصه‌های ملی صورت بگیرد با کمک همیاران طبیعت و سازمان‌های مردم نهاد و خود مردم نسبت به مهار آن اقدام می‌شود.

وی گفت: امسال آمار آتش سوزی‌ها در استان به نحو چشمگیری کاهش داشته چراکه کار حفاظت از آنها دو چندان شده است.

نیروهای حفاظت منابع طبیعی استان در حالت آماده باش

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی ایلام  اظهار داشت: استفاده از گروه‌های مردم نهاد و مشارکت‌های مردمی گامی مهم برای حفاظت از عرصه‌های طبیعی در استان ایلام به شمار می‌رود.

علیرضا بیگلری افزود: در همین راستا ۲۵۰ نفر نیروی آموزش دیده، ۲۵ گشت خودرویی، ۱۱ گشت موتوری به صورت هدفمند و شبانه روزی مشغول انجام وظیفه در خصوص حمایت و حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی استان ایلام هستند.

وی ادامه داد: شهرستان ایلام ۶ سازمان مردم نهاد فعال دارد که با منابع طبیعی همکاری خوبی دارند، همچنین بهره بردارانی که از منابع طبیعی و عرصه‌های طبیعی بهره برداری می‌کنند ملزم هستند حوزه بهره برداری خود را حفاظت کند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: با توجه به افزایش دما در سطح استان و احتمال وقوع حریق در جنگل‌ها و مراتع، نیروهای حفاظت منابع طبیعی استان با تجهیزات و امکانات لازم به منظور حفاظت از جنگل‌ها و پیشگیری و اطفای حریق‌های احتمالی، آماده باش هستند.

بیگلری افزود: از مردم تقاضا داریم که از روشن کردن آتش در جنگل‌ها و مراتع به هر عنوان جدا خودداری کنند و در صورت مشاهده آتش سوزی مراتب را به تلفن ۱۵۰۴ یگان حفاظت منابع‌طبیعی اطلاع دهند.

بیش از ۳۲ درصد از مساحت استان ایلام را جنگل‌ها تشکیل می‌دهند که حفاظت از آنها وظیفه‌ای همگانی است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان