پنجشنبه, 10 خرداد 1403
پنجشنبه, 10 خرداد 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |

گروه استان‌ها - ظرفیت بالای تولید کلزا در استان ایلام می‌تواند مؤثر در اشتغال، معیشت و رونق اقتصادی باشد اما به علت نبود صنایع تولیدی از این ظرفیت کمتر استفاده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام؛ با توجه به اهمیت بالای گیاه کلزا و از سوی دیگر سودآوری بالا آن برای کشاورزان، در سال‌های اخیر شاهد افزایش کشت گیاه کلزا در مناطق مختلف کشور بوده‌ایم. در همین راستا کشت دانه‌های روغنی کلزا در استان ایلام به دلیل مستعد کشت بودن، چند سالی است رونق چشمگیری داشته و همین امر موجب شده که استان ایلام رتبه سوم تولید کلزا در کشور را به خود اختصاص دهد.

توسعه کشت این محصول علاوه بر این‌که می‌تواند کشور را از واردات دانه‌های روغنی بی‌نیاز کند، تأثیرات مثبتی بر مدیریت مصرف آب و درآمدزایی بیشتر کشاورزان و توسعه کشاورزی در استان دارد.

کیفیت بالای روغن کلزا

سعید یعقوبی کارشناس کشاورزی در ‌گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: روغن به‌دست‌آمده از گیاه کلزا به دلیل ترکیب مناسب اسیدهای چرب غیراشباع و درصد پایین اسیدهای چرب اشباع همانند زیتون جزو باکیفیت‌ترین روغن‌های خوراکی به شمار می‌رود و از سوی دیگر نیز سازگاری گیاه کلزا با شرایط آب‌وهوای ایران اهمیت این محصول را بیشتر کرده است.

وی بابیان اینکه تنها در مهران، دهلران و دشت عباس مکانیزاسیون مناسب برای کاشت و برداشت این گیاه در زمینه‌های آبی وجود دارد افزود: درصورتی‌که زیرساخت‌های لازم مهیا باشد، کشت این گیاه از دیگر محصولات کشاورزی به‌صرفه‌تر است.

تولید سالانه 22 هزار تن کلزا در استان

محمد علی اقدسی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در حال حاضر به‌صورت میانگین در سطح استان سالانه بالغ‌بر 22 هزار تن تولید کلزا داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی بابیان اینکه در سال 1399 دوازده هزار هکتار از خرازی استان ایلام به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص پیداکرده است افزود: بیشترین میزان تولید دانه روغنی کلزا مربوط به شهرستان دهلران و مهران بوده است.

وی افزود: با توجه به برنامه‌های زیرساختی که در شهرستان ایوان، چرد اول و شهرستان دره شهر در حال اجرا است امید می‌رود در آینده نزدیک سطح زیر کشت کلزا در استان افزایش چشم‌گیری پیدا کند.

این مسئول تصریح کرد: خوشبختانه الگوی کشت موجود در سطح استان و همچنین سیاست راهبردی سازمان جهاد کشاورزی موجب شده است که استان ایلام به یکی از استان‌های پیشرو درزمینهٔ تولید کلزا تبدیل شود.

نبود صنایع تبدیلی در استان؛ ضرر بزرگ

در عین حال با وجود ظرفیت بالای تولید کلزا در استان، سال‌هاست نبود صنایع تبدیلی معضلی جدی بر سر راه تولید کلزا به شمار می‌رود؛ زیرا نبود صنایع تبدیلی در استان علاوه بر اینکه سبب افزایش هزینه حمل و انتقال به استان‌های هم‌جوار شده، موجب از بین رفتن فرصت‌های شغلی در منطقه می‌شود.

اصغر باباخانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: هم‌زمان با افزایش تولید یک محصول کشاورزی، سعی ما بر این است در راستای ارزش‌افزوده، افزایش ظرفیت جذب مواد خام و افزایش درآمد کشاورزان، استقرار صنایع تبدیلی در استان در دستور کار قرار گیرد.

مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی افزود: در همین راستا با توجه به میزان تولید کلزا و افزایش آن در آینده، تاکنون اقداماتی مبنی بر صدور جواز تأسیس صنایع تبدیلی در دو شهرستان دهلران و ایلام به عمل‌آورده‌ایم.

این مسئول بابیان اینکه احداث صنایع تبدیلی در شهرستان ایلام 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد تصریح کرد: در ادامه اقداماتی از قبیل احداث کارخانه فراوری روغن کنجد خام با ظرفیت 48 تن در سال در شهرستان دهلران در دستور کار قرار دارد که با توجه به 80 درصد پیشرفت فیزیکی، امید می‌رود به‌زودی به مرحله افتتاح و بهره‌برداری برسد


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان