شنبه, 30 تیر 1403
شنبه, 30 تیر 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام قلب محرومیت استان ایلام بی‌نصیب از بیمارستان؛ حضور گروه جهادی پزشکان متخصص در منطقه

متاسفانه مردم شهرستان هلیلان که قلب محرومیت استان معرفی شده سال‌ها است از خدمات بیمارستانی محرومند و این امر سبب شده ساکنان این منطقه برای درمان عازم مرکز استان یا دیگر مناطق همجوار شوند.

به گزارش خبرنگار سفیر ایلام، وجود بیمارستان‌ در هر منطقه‌ای با توجه به اینکه با سلامت عمومی جامعه در ارتباط است اهمیت بالایی دارد اما متاسفانه مردم شهرستان هلیلان که قلب محرومیت استان معرفی شده سال‌ها است از خدمات بیمارستانی محروم هستند و این امر سبب شده ساکنان این منطقه برای درمان عازم مرکز استان یا دیگر مناطق همجوار شوند و برخی بیماران به دلیل عدم مراجعه به موقع به بیمارستان جان خود را از دست می‌دهند که از جمله آن می‌توان به مرگ کودک گلدره‌ای در ‌ماه‌های اخیر اشاره کرد که پس از به زمین افتادن بیهوش شده و با انتقال به بیمارستان کرمانشاه با توجه به مسافت طولانی و عدم درمان به موقع، جان خود را از دست داد.

شهرستان هلیلان حدود 15 هزار نفر جمعیت دارد و راه‌اندازی بیمارستان در این منطقه یکی از مطالبات به حق مردم است.

نبود بیمارستان و تهدید جان هلیلانی‌ها

سلمان‌پور از شهروندان هلیلانی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: شهرستان هلیلان از سه مرکز درمانی برخوردار است که متاسفانه این مراکز از تجهیزات درمانی مناسب از جمله پزشک متخصص برخوردار نیستند.

وی با بیان اینکه بسیاری از بیماران در این شهرستان به دلیل نبود بیمارستان و مراکز درمانی مجهز جان خود را از دست داده‌اند افزود: با شروع ویروس کرونا، نبود بیمارستان مجهز در منطقه به یک بحران جدی برای شهروندان هلیلانی تبدیل شده است.

گله‌مندی ساکنان شهرستان

خدایی از دیگر شهروندان هلیلانی در حالی که از بی‌توجهی مسئولان مربوط گله‌مند است بیان کرد: مردم شهرستان هلیلان اکثرا مجبور هستند برای درمان به شهرستان‌های اطراف مراجعه کنند که این امر علاوه بر افزایش هزینه درمان، سلامت بیماران را نیز به خطر می‌اندازد.

 راه‌اندازی و تجهیز بیمارستان در هر منطقه با توجه به ارتباطی که با سلامتی افراد دارد از اهمیت بالایی برخوردار است و ضروری است مسئولان استانی و شهرستان این مهم را در دستور کار قرار دهند.

لازم به ذکر است اهمیت حفظ سلامت و درمان افراد برای هر جامعه حائز اهمیت است و دولت‌ها همواره در تلاشند با ارائه خدمات بهداشتی و درمانی نیاز‌های جامعه را برطرف کنند، اما با این وجود مردم شهرستان هلیلان سال‌هاست از نبود بیمارستان رنج می‌برند.

اعزام بیماران به دیگر نقاط

در همین راستا سعید شهبازی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: هم اکنون دو درمانگاه در شهر توحید و پیاز آباد راه‌اندازی شده که موجب ارتقای بهداشت و سلامت اهالی این شهرستان شده است.

فرماندار هلیلان با بیان اینکه بیماران اورژانسی به بیمارستان‌های اطراف از جمله ایلام، سرابله و کرمانشاه اعزام می‌شوند افزود: پزشکان متخصص از سوی گروه‌های جهادی سپاه و بسیج به صورت دوره‌ای برای درمان مردم به شهرستان هلیلان مراجعه می‌کنند.

وی گفت: رایزنی‌ها و ‌پیگیری‌هایی با مسئولان جهت احداث بیمارستان در شهرستان هلیلان انجام شده است.

احداث بیمارستان در هلیلان

فاطمه کریمی نیز به خبرنگار تسنیم گفت: پس از شروع به کار شبکه بهداشت هلیلان با پیگیری‌های رئیس دانشگاه و معاونت بهداشتی تاکنون چندین جلسه در مورد احداث بیمارستان در این منطقه با بنیاد علوی برگزار شده است.

مدیر شبکه بهداشت شهرستان هلیلان افزود: جلسه احداث بیمارستان محلی در شهرستان هلیلان با حضور مسئولان مربوط در روزهای گذشته برگزار شده و مقرر شده ظرف یک ماه آینده مناقصه پروژه برگزار شود.

لزوم توجه مسئولان

مراکز درمانی به عنوان یکی از اصلی‌ترین خدمات شهری و از عوامل کلیدی سنجش میزان تحقق پذیری توسعه پایدار در شهرها، بسیار حائز اهمیت است که با سلامت و جان انسان‌ها ارتباط مستقیم دارد و در صورت بی‌‌توجهی به آن جان شهروندان با مخاطره روبه‌رو می‌شود.

از این‌رو مسئولان مربوط باید تمام تلاش خود را جهت تسریع در روند احداث بیمارستان به کار گیرند تا به دلیل عدم وجود بیمارستان، شاهد مرگ و میر در این شهرستان نباشیم.

 نویسنده: سمیه محمدی
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان