پنجشنبه, 10 خرداد 1403
پنجشنبه, 10 خرداد 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

گرانی مواد غذایی یک سناریوی تکراری  است اما افزایش قیمت‌ها ناشی از رشد تقاضا در ماه مبارک رمضان قابل قبول نیست و انتظار می رود نظارت مسئولان بر بازار ایلام افزون‌تر و با مسبب‌های گرانی کالاها برخوردهایی جدی صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار سفیر ایلام ، "گرانی" واژه پر تکرار‌ی است  و برای چندمین بار گران شدن‌ "لبنیات"، "مرغ"، "برنج"، "تخم مرغ"، "گوشت" و بسیاری از مواد غذایی ضروری را تجربه کرده‌ایم  و اینگونه متصور است که گرانی اقلام ضروری و مایحتاج مردم تمامی نخواهد داشت، وعده دولتمردان نیز به عمل نرسیده و نخواهد رسید.

چرا که به رغم وعده کنترل بازار و تامین اقلام پر مصرف در ماه مبارک رمضان این وعده نه تنها محقق نشده است بلکه بازار ایلام با کمبود اقلام پر مصرف مانند "مرغ" ، " روغن" و گرانی بسیاری از اقلام غذایی مواجه است که که همین موضوع سبب نارضایتی شهروندان ایلامی  شده است.

گرانی زندگی مردم را مختل کرده است

میربابایی از شهروندان ایلامی با انتقاد از شیوه کنترل بازار ایلام در ماه مبارک رمضان به خبرنگار تسنیم در ایلام کفت: بسیاری از اقلام و مواد خوراکی در این ماه افزایش چشمگیر داشته است و این امر روند زندگی مردم را مختل کرده است و آنان را در مضیقه قرار داده است اما وقتی پای صحبت مسئولان می نشینیم، می گویند مردم باید با ما همکاری کنند، اصناف هم می گویند گران فروشی نمی کنیم و این گرانی ها از کارخانه ها اعمال می شود.

نمی‌توان برخی میوه‌ها مانند موز را خریداری کرد

دیگر شهروند ایلامی نیز با بیان اینکه در شرایط موجود امکان خرید برخی از میوه‌ها مانند موز برای برخی از خانواده‌ها ممکن نیست به خبرنگار تسنیم در ایلام گفت: در حال حاضر نمی توان برخی میوه ها مانند موز را خریداری کرد، همچنین هر کیلو پرتقال بالای 25  هزار تومان به فروش می رسد که در توان خرید مردم نیست.

سکوت مسئولان، مشروعیت گرانفروشی

فرهی دیگر شهروند ایلامی به کمبود "مرغ" و" روغن" در بازار اشاره داشت و به خبرنگار تسنیم در ایلام گفت: اختلاف قیمت مرغ در ایلام با نرخ مصوب 15 هزار تومان اختلاف قیمت دارد.

وی افزود: برای تهییه روغن جامد که در استان ایلام حکم کیمیا را دارد علاوه بر سرگردانی در بازار اگر موفق به پیدا کردن باشید به اجبار باید همراه آن "کیک"،"رب گوجه" و" مربا" بخرید و گرانفروشی روغن نیز با تغییر شیوه موجه شده است و مسئولان با سکوت خود به این اقدام مشروعیت داده‌اند.

مسئولان چه می گویند؟​​​​​​​

 سعید شریفی معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت صمت ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام گفت: قیمت مصوب مرغ  بر اساس مصوبات قرارگاه ساماندهی مرغ توسط جهاد کشاورزی برای مصرف کننده 24 هزار و نهصد تومان است والان هم این قیمت در بازار رعایت شده است و مشکلی ندارد.

وی قیمت فروش مرغ توسط زنده‌فروشان مرغ در ایلام را خلاف دانست و افزود: اینگونه مراکز عرضه باید توسط دامپزشکی پلمپ شوند.

این مقام ارشد صمت ایلام در پاسخ به این سئوال که آیا به صرف غیر مجاز بودن و یا نداشتن مجوز گران فروشی مرغ توسط زنده‌فروشان منطقی است؟ گفت: پرونده تعزیراتی در این خصوص تشکیل شده است.

عزت الله عبدخانی معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام به خبرنگار تسنیم در ایلام گفت: بازرسان این سازمان به صورت مستمر و روزانه در قالب تیم‌های بازرسی در سطح بازار حضور فعال دارند.

وی افزود: در ماه مبارک رمضان و افزایش تقاضای مردم برای تأمین برخی از کالاها، به ویژه مواد لبنی، پروتئینی، برنج، روغن، قند و شکر، خرما، میوه، سبزیجات و شیرینی‌های پر مصرف مرسوم در این ایام، طرح نظارتی ویژه ماه مبارک رمضان در استان اجرا شده است و این طرح تا پایان ماه نیز به صورت مستمر ادامه دارد.

سخن آخر

اگر گرانی اقلام غذایی یک سناریوی تکراری  است اما با توجه به شرایط پیش رو، افزایش قیمت‌ها ناشی از رشد تقاضا در ماه مبارک رمضان قابل قبول نیست و انتظار می رود نظارت مسئولان دقیق تر از گذشته بوده و با مسبب های گرانی کالاها برخوردهایی جدی صورت گیرد. نویسنده: سمیه محمدی
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان