پنجشنبه, 10 خرداد 1403
پنجشنبه, 10 خرداد 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام | رئیس‌کل دادگستری استان ایلام به اهتمام ویژه دستگاه قضا در رفع موانع تولید اشاره کرد و گفت: از تعطیلی ۵۶ واحد تولیدی در ایلام جلوگیری شده است.

به گزارش خبرنگار سفیر ایلام؛ علی دهقانی در نشست خبری خود با خبرنگاران تقارن دهه کرامت، پیروزی انتخابات و هفته قوه قضائیه را با میلاد هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، آقا امام رضا علیه السلام را تبریک گفت و اظهار داشت: هفته قوه قضائیه و تقارن آن با این ایام و اعیاد مبارک است و میمون و ان‌شاءالله این تقارن برای مردم ایران مبارک و دستگاه قضا نیز بتواند با الهام از این ایام در اجرای قسط و عدل کوشا باشد.

رئیس‌کل دادگستری استان ایلام به پیروزی ملت ایران در انتخابات خرداد 1400 اشاره کرد و بیان داشت: انتخابات مظهر اقتدار ملی، عرصه مشارکت مردمی برای تعیین سرنوشت خود است و در این انتخابات به تعبیر مقام معظم رهبری، ملت پیروز شد.

 وی با ابراز امیدواری برای موفقیت منتخب ملت در دولت سیزدهم گفت: امیدواریم که ریاست جمهوری سیزدهم با توکل به خداوند متعال و پشتیبانی مردم در عمل به وعده‌ها و تحقق خواسته‌های به‌حق مردم موفق باشد و بتواند امیدآفرینی، اشتغال، افزایش معیشت و سامان وضعیت اقتصادی و رفع معضلات و مشکلات کنونی را در عرصه‌های مختلف را بااقتدار و سربلندی به فرجام برساند.

رئیس‌کل دادگستری استان ایلام در ادامه به نقش روشنگری اصحاب رسانه در خلق حماسه حضور مردم پای صندوق رأی و نقش‌آفرینی آنان در ایجاد بستر ارتباطی بین مردم و مسئولان و مطالبه گری خواسته‌ها و انعکاس دردها و ناگفته‌ها و تنویر افکار عمومی نیز گریزی زد و افزود: نقش رسانه رساندن پیام مردم به مسئولین است و اخبار امیدبخش را به گوش مردم رساندن و اگر رسانه نقشش را به‌موقع و منصفانه به انجام رساند بسیاری از مشکلات مرتفع می‌شود.

دهقانی در ادامه خبرنگاران را چشم مردم عنوان کرد و افزود: شما خبرنگاران مطمئن باشید که هر چه بنویسند، دیده و شنیده می‌شود. پس در انتقال مطالبات مردم و در یاری‌رساندن به رسالت دستگاه قضایی به‌منظور احیای حقوق عامه اهتمام جدی داشته باشید.

این مقام ارشد قضایی در استان ایلام در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران به اقدامات دستگاه قضا در استان ایلام پرداخت و گفت: دستگاه قضا بدون اغماض تمام موارد واصله را مورد رسیدگی قرار می‌دهد اما به واسطه تکالیفی که در حفظ حریم خصوصی دارد نمی‌توان انتظار داشت تمام را اطلاع‌رسانی کند.

وی افزود: دستگاه قضا خود را موظف می‌داند تا هرکس به حقش تعدی شده و به دستگاه قضا مراجعه کرده را برای رساندن به‌حق یاری کند.

رئیس‌کل دادگستری استان ایلام به آمار و ارقام پرونده‌های واصله و رسیدگی شده توسط دستگاه قضا در استان ایلام اشاره کرد و گفت رسیدگی به پرونده‌های واصله در استان ایلام افزایش 130 درصدی دارد.

وی در ادامه یادآور شد: با اقدام جهادی، انقلابی حسن کار و مسئولیت را مورد رسیدگی به پرونده‌های وصولی به دادگاه‌ها و دادسراها به اجرا درآورده و سرانه رسیدگی به نسبت پرونده و قضات را از 60 پرونده به 160 پرونده در ماه رسانده‌ایم و این آمار قابل راستی آزمایی است و نتیجه آن در تصریح کار مردم عیان است.

دهقانی به نتایج افزایش سرانه رسیدگی به پرونده‌ها اشاره کرد و این افزایش رسیدگی به کاهش 53 درصدی پرونده‌های مانده را تصریح در امور مردم عنوان و گفت: این کاهش در دادگاه تجدید نظر تاثیر گذاری بیشتری داشته است و موجب کاهش 91 درصدی پر وندها در دادگاه‌های تجدید نظر استان شده است.

وی افزود: در اجرای احکام از کاهش 47 درصد برخوردار هستیم و در ورودی پرونده‌ها در شعب دادگاه‌ها نیز 58 درصد کاهش‌یافته است؛ که این آمار نشان از اهتمام دستگاه قضا و قضات متعهد و انقلابی آن دارد که باکار جهادی، تصریح، دقت و رسیدگی به موقع را در دادگستری استان و دادگاه‌ها و شعب به اجرا درآورده‌اند.

دهقانی بیان داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون 5� زندانی جرائم غیر عمد با کمک خیرین و... از زندان ازاد شده که این تعداد در طول سال گذشته در مجموع 18� نفر بوده است.

وی گفت: با توجه به اینکه شورای حل اختلاف یک‌نهاد مردمی می‌باشد به واسطه وجود ریش سفیدان، بزرگان، خیرین و... سنت صلح در استان تقویت و در این راستا 32 پرونده قتل غیر عمد به سازش ختم شده است.

رئیس‌کل دادگستری استان ایلام به اقدامات زیرساختی انجام‌شده در حوزه پزشکی قانونی در شهرستان‌ها گفت: راه‌اندازی سالن تشریح آزمایشگاه سم‌شناسی در شهرستان‌های استان نیز انجام‌شده است و این اقدام در ایاب و ذهاب مردم و سرگردانی و مراجعه به مرکز استان آنان را بی‌نیاز کرده است.

ختم سخنان رئیس‌کل دادگستری استان ایلام برخورد با فساد بود و گفت: خط قرمز در دستگاه قضا فساد است و برخورد با فساد با قاطعیت انجام می‌شود و در رفع موانع تولید نیز تاکنون از بسته شدن 56 واحد تولیدی ممانعت کرده ایم .

در ادامه نشست خبری شورای قضایی استان ایلام با خبرنگاران رئیس سازمان بازرسی استان اظهار داشت: در سال گذشته تعداد 55 فقره گزارش تعقیب اداری با پیشنهاد تعقیب 129 نفر و 11 فقره گزارش تعقیب کیفری با پیشنهاد 35 نفر به مرجع قضایی ارسال شده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته 26 فقره بازرسی برنامه ای در استان اجرا و گزارش های آن به مراجع ذی ربط ارسال شده است، اظهار داشت: در رسیدگی گزارش های تعقیب اداری، آرا محکومیت اداری یا انضباطی 92 نفر صادر شده است و احکام کیفری 11 نفر از قبیل کیفرخواست و یا آرا محکومیت بدوی و یا تجدنظر 11 نفر متهمان صادر شده است.

رئیس سازمان بازرسی استان ایلام ادامه داد: نمایندگان بازرسی استان در سال گذشته در 746جلسه کمیسیون مناقصات یا معاملات دستگاه های اجرایی شرکت نموده که در نتیجه بررسی های و متعاقب تذکرات یا هشدارها بابت رعایت مواد قانونی و مقرراتی، مناقصات یا مزایده ها به ارزش 153 میلیارد ریال تجدید و یا ابطال شده است.

مهدی اصلانی از اصلاح صورت وضعیت پروژه های عمرانی متعاقب تذکرات یا پیشنهادهای گزارش بازرسی در استان به میزان 33 میلیارد ریال خبر داد و گفت: این سازمان تمام تلاش خود را بکار خواهد گرفت تا در جهت صیانت از حقوق بیت المال و اجرای  قانون نظارت خود را برای عملکرد دستگاه های مختلف گسترده تر کند

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان