دوشنبه, 04 تیر 1403
دوشنبه, 04 تیر 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |رئیس سازمان بازرسی استان ایلام با اشاره به نقش مهم و اثر گذار نظارت‌های مردمی اظهار داشت: استفاده از ظرفیت های مردمی برای نظارت در اولویت سازمان بازرسی ایلام قرار دارد.

مهدی اصلانی کرچی در گفت وگو با خبرنگار روزنامه سفیر ایلام با اشاره به نقش مهم و اثر گذار نظارت‌های مردمی اظهار داشت: استفاده از ظرفیت های مردمی برای نظارت در اولویت سازمان بازرسی ایلام قرار دارد.

رئیس سازمان بازرسی استان ایلام گفت: این اولویت در راستای فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر مردمی کردن برنامه های تحولی قوه قضائیه و به منظور اجرایی نمودن مأموریت سوم سند تحول قضایی درخصوص "استفاده از ظرفیت های مردمی برای نظارت" تعیین شده است.

وی افزود: توجه نظام‌مند، پایدار و دانش بنیان به ظرفیت ها و توانمندی نهادهای مردمی برای مشارکت در زمینه نظارت بر اجرای صحیح قوانین به بازرسی کمک خواهد کرد تا از ظرفیت گسترده نهادهای مردمی به عنوان "نظارت همگانی" بهره‌مند شود.

اصلانی کرچی در ادامه به نقش مردم به عنوان سرمایه اجتماعی برای سازمان بازرسی اشاره کرد و گفت:  مردم می‌توانند در بخش‌های مختلف به شناسایی و حل مشکلات اساسی، دغدغه ها و مسائل ملی، منطقه ای یا استانی کمک کنند و دردهای جامعه را در یک بستر قانونی و برخط اطلاع رسانی و برای آن راهکار ارائه کنند.

وی ایجاد ظرفیت بهره‌مندی از نظارت مردمی در بازرسی استان را یادآور شد و افزود: زیر ساخت‌های لازم در سامانه گزارشگران فساد سازمان بازرسی کل کشور مهیا شده و در این راستا بستری برای نظارت مردمی بر نحوه عملکرد و رفتار مسئولان و دستگاه های اجرایی فراهم شده است.

رئیس سازمان بازرسی استان ایلام گفت: معتقد بر آن هستم که "مطالبه گری مردم"، "پاسخ‌گویی مسئولان" را در پی خواهد داشت و نظارت مردمی فراهم کننده مطالبه ‌گری منطقی و قانونمند مردم و پاسخ‌گویی مسئولان خواهد بود.

وی بهره مندی از ظرفیت های کارشناسی و توان سازمان های غیر دولتی حرفه ای، تشکل ها یا سازمان های مردم نهاد، انجمن ها و هیأت های مذهبی، اتحادیه ها، اصناف و اشخاص غیر دولتی واجد شرایط در بخش های علمی، تخصصی، صنفی، فرهنگی و دینی را از دیگر برنامه‌های سازمان متبوع خود عنوان کرد و گفت: نگاه بازرسی استان، نگرشی مردمی محور، قانون مدار و راهگشا است و در این راستا همگان را به کمک دعوت می‌کند.

اصلانی در ادامه افزود:استفاده از ظرفیت علمی و فناوری شرکت های دانش بنیان و انجمن های علمی محققان و پژوهشگران و دانشگاهیان نیز رسیدگی به موارد نظارتی را تسهیل می‌بخشد  و نظارت را علمی می‌کند.

رئیس سازمان بازرسی استان ایلام، فعالان رسانه را در استان از دیگر ظرفیت‌های نظارتی با اهمیت برای بازرسی کل استان دانست و تصریح کرد: بازرسی کل استان از ظرفیت فعالان رسانه ای به صورت مشاوره یا ناظران افتخاری از طریق اعلام نظر در جلسات کارگروهی، ارسال اعلامات و نظرات خود در سامانه رسیدگی به شکایات یا سامانه گزارشگران فساد و یا مأموریت های نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن جریان امور در دستگاه های اداری بهره برداری خواهد نمود.

وی شرط  نهادینه کردن فرهنگ قانون مداری و تقویت فرهنگی دینی و انقلابی را استفاده از ظرفیت مردمی دانست و گفت: همکاری مردم می تواند در امور مختلف از جمله پیشگیری از وقوع جرم، جلوگیری از تضییع اموال عمومی و منابع طبیعی، حفظ محیط زیست و ارتقای میزان سلامت نظام اداری و مقابله با فساد، توسعه فرهنگ قانون مداری، تقویت فرهنگی دینی و انقلابی و ...  باشد.

اصلانی خاطرنشان کرد: علاقه مندان به همکاری افتخاری با بازرسی کل استان می‌توانند با مراجعه به سامانه گزارشگران فساد سازمان بازرسی کل کشور به نشانی http://gozaresh.bazresi.ir برای ثبت مشخصات خود و یا ثبت گزارش های فساد و مسائل و معضلات استانی اقدام کنند.

ختم کلام رئیس بازرسی استان ایلام آن بود که؛ استفاده از ظرفیت های مردمی برای نظارت در اولویت سازمان بازرسی ایلام قرار دارد و بهره گیری از ظرفیت مردمی تضمین سلامت دستگاه‌های اداری خواهد بود.نویسنده: سمیه محمدی
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان