پنجشنبه, 10 خرداد 1403
پنجشنبه, 10 خرداد 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |

با توجه به میزان بارش‌ها در سال‌ گذشته می‌توان گفت که امسال با چالش بزرگ کم‌آبی در کشور روبرو هستیم و این چالش در استان ایلام نیز قابل‌لمس است؛ چنین وضعیتی، کشاورزان را با کمبود محصول مواجه کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام؛ استان ایلام با طبیعت زیبا در غرب کشور قرار دارد که شغل بیشتر ساکنان آن کشاورزی و دامداری است. متأسفانه این استان در سال‌های اخیر با بحران خشکسالی روبه‌رو بوده است که امسال نیز باوجود کمبود بارش‌ها این  خشکسالی ها افزایش داشته و امکان دارد که استان با مشکلات جدی مواجه شود.

خشکسالی یکی از بحران‌های پیش رو در زمینه برداشت محصولات کشاورزی است به‌طوری‌که این موضوع کاهش محصولات کشاورزی و افزایش قیمت این محصولات را به دنبال دارد.

باوجود این‌که درصد زیادی از مردم در استان ایلام زندگی خود را بر پایه کشاورزی بنانهاده و از این راه امرارمعاش می‌کند، بی‌شک کاهش بارندگی و میزان خشک‌سالی در سال اخیر تأثیرات منفی خود را بر زندگی و معیشت مردم خواهد گذاشت.


خشکسالی و رکود اقتصادی

یک کارشناس مسائل اقتصادی در استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: با توجه به کاهش چشمگیر میزان بارش نزولات آسمانی در سال اخیر نسبت به سال‌های گذشته می‌توان پیش‌بینی کرد که معیشت مردم وابسته به دامداری و کشاورزی در استان ایلام با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد.

احمد زارعی ادامه داد: بحران خشکسالی در استان ایلام می‌تواند مشکلات فراوانی چون کمبود علوفه و نهاده‌های دامی، پایین آمدن سطح قابل‌برداشت محصولات کشاورزی، تأثیر منفی بر کیفیت و افزایش قیمت گوشت و حتی تخریب جنگل‌های استان ایلام به دلیل استفاده بیش‌ازحد دامداران در جهت تأمین خوراک دام را به دنبال داشته باشد.

زارعی به مشکلات اقتصادی در این زمینه نیز اشاره کرد و گفت: باوجود خشکسالی و مشکلات عنوان‌شده خشکسالی را می‌توان یکی از عوامل رکود اقتصادی در استان ایلام دانست چراکه کشاورزی و دامداری تحت تأثیر خشکسالی قرارگرفته و به‌طور حتم سطح درآمد مردم نیز کاهش‌یافته که اقتصاد استان را با مشکل روبه‌رو خواهد کرد.

وی در ادامه گفت: مسئولان باید با در اختیار قرار دادن تسهیلات کم‌بهره به دامداران و کشاورزان از متضرر شدن بیشتر آن‌ها جلوگیری کنند.

تلاش جهت جذب اعتبار

آیت قیصر بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: با توجه به خشکسالی‌های بی‌سابقه در کشور و به‌تبع آن استان ایلام که با آن مواجه هستیم، تلاش‌های خود را جهت کمک به آسیب‌دیدگان همچون کشاورزان و دامداران به کار می‌گیریم.

مدیرکل ستاد بحران استان ایلام در ادامه به اختصاص 50 میلیارد ریال اعتبارات بند ز تبصره 2 قانون بودجه به استان اشاره کرد و گفت: بر اساس این دستورالعمل بانک‌های دولتی مکلف‌اند نسبت به بخشودگی جریمه تسهیلات پرداختی از ابتدای سال 1394 به کشاورزان خسارت‌دیده از حوادث غیرمترقبه و آسیب‌دیده از خشکسالی و اموال آن اقدام کنند.

قیصر بیگی در پایان به تسهیلات بند خ ماده 33 ناشی از حوادث غیرمترقبه اشاره کرد و گفت: مدیران عامل بانک‌ها باید درزمینهٔ جذب به‌موقع تسهیلات اختصاص‌یافته تلاش کرده و با حذف موانع پیش رو در اعطای این تسهیلات به کشاورزان به جبران خسارت‌های به‌جان‌آمده بپردازند.

با توجه به کاهش‌ها بارش‌ها و امکان ادامه این روند طی سال‌های آتی، به‌منظور کاهش خسارت در عملیات کشاورزی، باید کشاورزان نسبت به بیمه کشاورزی اقدام کنند تا در صورت بحران خشکسالی، بخشی از زیان کشاورزان جبران شود.

همرسانی کنید:

نظرات شما:

جواد 10 آبان 1399 ساعت 08:08

gfg

نظر دهید - پسندیدم 0

جواد 10 آبان 1399 ساعت 08:08

test

نظر دهید - پسندیدم 0

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان