پنجشنبه, 10 خرداد 1403
پنجشنبه, 10 خرداد 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |

بازدید رئیس مجلس شورای اسلامی از تونل در حال احداث کبیرکوه در استان ایلام

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به همراه مسئولین استان ایلام ضمن بازدید از تونل کبیرکوه به بررسی آخرین وضعیت پیشرفت فیزیکی و اعتباری این طرح عظیم پرداختند.

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی راه و شهرسازی استان ایلام، در این بازدید که نماینده ولی فقیه دراستان، استاندار ایلام و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، مدیرکل راه و شهرسازی استان به تشریح مراحل احداث تونل کبیرکوه، ویژگیها و اهمیت حفاری این تونل پرداخت.

عبدلله بهادری در این گزارش گفت: طول تونل اصلی کبیر کوه ۴۷۵۰ متر است که حفاری و کف برداری آن به پایان رسیده و هم اکنون پیمانکار مشغول اجرای لاینینگ(پوشش بتونی سقف و دیوارها) می باشد که۴۰۰ متر از لاینینگ نیز درحال حاضرانجام گرفته است و 8 دستگاه تونل دیگرجمعاً به طول ۱۸۵۰ متر دراین مسیرحفاری شده و هم اکنون پیمانکاردراین قسمت مشغول عملیات خاکبرداری و اجرای روسازی و تحکیمات و آماده سازی لاینینگ تونل ها است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان دربحث اهمیت احداث این تونل گفت: تونل کبیرکوه از چند لحاظ چه سطح استان و چه در سطح ملی از اهمیت بالایی بر خوردار است، این تونل گردنه سخت گذر کبیر کوه بین شهرستانهای دره شهر و آبدانان را که نزدیک 180 پیچ و قوص پرحادثه را دارد حذف نموده و دسترسی شهرستانهای شمال و جنوب استان و حتی درآینده با بهره برداری از طرح هایی چون راه ارتباطی سیروان- بدره و سایر پروژه های راه سازی دیگر تردد بین استانهای کرمانشاه به خوزستان را تسهیل و کوتاه تر می کند و همچنین به عنوان یک راه عمود بر راههای موازی دیگر دسترسی استانهای مرکزی به مرزهای غربی نظیر مرز چیلات را امکان پذیر می سازد.

وی افزود به لحاظ پدافند غیرعامل تونل کبیر کوه یک راه دسترسی استراتژیک محصوب شده و با تدابیر اتخاذ شده امکان انتقال خط انتقال آب نیز از این تونل مد نظر قرار گرفته است.

بهادری همچنین به احداث تمامی مراحل این تونل تا کنون توسط پیمانکاران بومی منطقه اشاره نمود و خاطر نشان کرد: حفاری این تونل با این ویژگیها که دومین تونل طولانی کشور محسوب می شود با وجود مطالبات زیاد بدون وقفه ادامه دارد که می طلبد شرایط لازم جهت تخصیص اعتبار لازم برای پرداخت مطالبات و ادامه کار فراهم گردد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان