پنجشنبه, 10 خرداد 1403
پنجشنبه, 10 خرداد 1403

روزنامه سفیر ایلام

[ شماره ۴۹۹ ]

سفیر ایلام |

نشست بازرس کل استان با ذیحسابان دستگاه های اجرایی

جلسه تعاملی ذیحسابان دستگاه های اجرایی با بازرس کل استان و با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام در محل سالن جلسات اداره کل بازرسی استان ایلام تشکیل شد.

مهدی اصلانی مدیرکل بازرسی استان در این نشست با اشاره به سالروز رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی اظهار داشت: آبرو و عزت فعلی ایرانیان در دنیا مرهون زحمات و اقدام به موقع و انقلابی حضرت امام خمینی(ره)، در سال ۱۳۴۲ است.

مهدی اصلانی در ادامه با اشاره به خصوصیات دینی و اخلاقی بنیانگذار جمهوری اسلامی، به عنوان یک الگوی عملی اظهار داشت: امام خمینی (ره)، انسانی وارسته، باسواد، عالم، عارف، خداترس، و ساده زیست بود که به خوبی توانست دست یابی به الگو انسان کامل را در مناسبات فردی، اجتماعی و جامعه جهانی ظهور و بروز نماید و مکتب انقلابی اسلام خواهی با محوریت عدالت خواهی، مبارزه با ظلم و فساد و حمایت از محرومان را ترسیم کرد.
مهدی اصلانی با اشاره به توکل و اقدامات شجاعانه امام راحل در مسیر تحقق انقلاب اسلامی در کشور اظهار داشت: ادامه موفقیت و پیروزی انقلاب منوط به استمرار حرکت در مسیری است که امام راحل (ره)، ترسیم کردند.
مدیرکل بازرسی استان ایلام در ادامه هدف از برگزاری نشست هم اندیشی و تعامل با ذیحسابان دستگاه های اجرایی را دستیابی به رویکردی جدید در راستای ارتباط با نخبگان، اشخاص تاثیرگذار و تصمیم گیر در سطوح مختلف مدیریتی استان عنوان کرد و افزود: بدین ترتیب میتوان تصمیمات و فعالیتهایی تاثیرگذار برای بهبود وضعیت فعلی و استفاده بهتر و بیشتر از ظرفیتهای مادی، معنوی و انسانی استان اتخاذ کرد و به واسطه این نشست‌ها و سهیم کردن همگان در امر نظارت، می‌توان در مسیر قانون قرار گرفت و از ظرفیتهای مختلف در جهت نظارت اجتماعی گام برداشت.
مهدی اصلانی در ادامه تصریح کرد: تحقق ماموریتها و رسالتهای سازمانی منوط به برنامه محوری و توسعه نظارت همگانی است و نظارت همگانی بر اصل دینی امر به معروف و نهی از منکر در امور اجتماعی استوار بوده و همه مسئولین بایستی پذیرای این فروع دینی مهم بوده و در جهت تقویت آن تلاش کنند.

اصلانی، ذیحسابان را افرادی عالم و پاکدست و مسلط به قوانین عنوان کرد که به جهت دسترسی به آمار و اطلاعات دستگاه‌های اجرایی و هم اندیشی با مدیران می‌توانند ضمن نظارت کافی حین خرج، مشاوران مالی در کنار مدیران به جهت پیش برد اهداف دستگاه‌های اجرایی باشند.

بازرس کل استان گفت : اگر یک دستگاه اجرایی موفق عمل می کند، حتما در کنار مدیر آن دستگاه، ذیحساب توانمند و موفقی قرار دارد.

وی با توجه به حجم بالای فعالیت های ذیحسابان در دستگاههای اجرایی، از آنان خواست تا با برگزاری به موقع مناقصات و انجام به موقع کارها، از بروز احتمالی خطا و تخلف پیشگیری کنند .

بازرس کل استان در ادامه با اشاره به وظایف قانونی و نطارتی ذیحسابان، نکات مهمی که باید مورد توجه ایشان قرار گیرد و عملکرد ایشان در این گونه موارد نظارت و بازرسی خواهد شد، اشاره کردند که برخی از آن ها عبارتند از : توجه به ثبت حساب ها و گردش مالی آن ها، شناسایی، ثبت و نگهداری اموال منقول و غیر منقول، کنترل و تعیین تکلیف قراردادهای باز و تسویه نشده به رغم گذشت مدت های طولانی از تحویل موقت یا قطعی پیمان، عدم شفافیت و تعیین تکلیف برخی موضوعات مالی و حساب ها در جریان تحویل تحویل تحول ذیحسابان در یک دستگاه، تعیین تکلیف حساب های پیش پرداخت و علی الحساب، نگهداری و تمدید بموقع تضامین یا ضبط بموقع ضمانت نامه ها، دقت در نحوه ورود و خروج و ثبت کالاها در انبارها، جلوگیری از تأخیر در سیر مراحل برگزاری مناقصات به رغم وجود موافقتنامه ها یا ابلاغیه اعتبارات برای از دست ندادن فرصت زمانی و در نتیجه سوق نیافتن به سمت ترک تشریفات ناشی از محدودیت زمانی برگزاری مناقصه، ضرورت ثبت تشریفات خرید معاملات در سامانه ستاد و ثبت تمامی مراحل پرداخت های مالی در سامانه اطلاعات قراردادهای موضوع ماده ۳ قانون ارتقا سلامت نظام اداری و ضرورت توجه به عدم خرید کالای خارجی به شرط وجود کالای مشابه داخلی و توجه به عدم انحراف یا سواستفاده از امور و منابع اعتباری در تبلیغات له یا علیه نامزدهای انتخابات اخیر ریاست جمهوری.

فیض الهی مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام ضمن تشکر از بازرس کل استان، برای تشکیل جلسه به منظور همسو کردن و تعامل بین دستگاه های اجرایی و نظارتی، تکرار این جلسات را بسیار مفید و ارزشمند دانست.

فیض اللهی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد اداره کل امور اقتصادی و دارایی در سال ۹۹ و همچنین دو ماهه سال جاری، به رشد درآمدها در سال ۹۹ اشاره و از دستگاه‌های امنیتی به منظور جلوگیری از فرارهای مالیاتی که به رشد درآمدهای استان کمک شایانی نموده اند، تشکر کرد.

فیض الهی در ادامه بحث مولد سازی و املاک مازاد اشاره و از همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان و همچنین حمایت سازمان بازرسی در شناسایی و ثبت املاک در سامانه قدرانی کرد .

فیض الهی گزارشی از وضعیت خودروهای دولتی و مجوز اسقاط و خرید و فروش را ارائه و در خصوص حساب‌های دولتی نیز به مسدود نمودن حساب های سنتی و افتتاح حساب های جدید نزد بانک مرکزی به منظور تسهیل در انجام امور بانکی و الکترونیکی نمودن امور بانکی و عدم مراجعه حضوری به خزانه توضیح داد.

فیض الهی، در پایان گفت: به منظور عدم خاتمه پیمان از طرف پیمانکار در پروژه ها و به منظور تسریع در اتمام پروژه‌های نیمه تمام و با رعایت قانون و صرفه وصلاح دولت، تدابیری اندیشیده شود که توسط پیمانکار قبلی پروژه به اتمام برسد.

قیصوری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز ضمن تشکر از بازرس کل محترم استان به خاطر تشکیل جلسه و کمک به هم‌افزایی برای توسعه کشور و جلوگیری از هدر رفت و استفاده بهینه از منابع، نقطه نظرات خوب و پیشنهادات سازنده مسئولین را کمک به پیشبرد اهداف سازمانی دانست .

قیصوری نقش ذیحسابان را در بحث نظارت و تهیه و تنظیم و اجرای بودجه، تامین اعتبار (در راستای اهداف قانون و جلوگیری از انحرافات مالی) درخواست وجه و تطبیق با قوانین ، به خصوص با توجه به حجم عظیم فعالیت ها در دستگاههای اجرایی مهم و حساس دانستند.

قیصوری با اشاره به اینکه هر شخصی بنابر اختیاراتش مسئولیت دارد و این امر بایستی در دستور کار قانون‌محاسبات قرار گیرد، تا همه مسئولیت ها متوجه مقام مافوق نشود، افزود: امر نظارت را در شرایطی که محدودیت منابع وجود دارد بسیار حساس خواهد بود .

وی در بحث ثبت ساختمان‌های دولتی در سامانه گفت: اگر ساختمانی در سامانه ثبت نشود، هزینه نگهداری هم به آن تعلق نمی گیرد.
در این جلسه تعدادی از ذیحسابان به طرح نظرات و ابهامات و سوالات خود پرداخته و توضیحات لازم از سوی بازرس کل، ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان ارائه گردید و برخی موضوعات نیز مقرر شد در جلسات تخصصی مشترک بعدی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان